کتاب کاغذی، صوتی یا الکترونیک؟ | بررسی محاسن و معایب هر کدام + 6 فایده مطالعه

13 بهمن دسته بندی : کتاب eye تعداد بازدید: 271 بازدید comment زمان تقریبی برای مطالعه : 10 دقیقه

مقایسه کتاب کاغذی با کتاب الکترونیک

امروزه با پیشرفت تکنولوژی، کتاب های الکترونیکی یا همان ebook و کتاب های صوتی جایگاه ویژه ای پیدا کرده و به مرور زمان جایگزین کتاب های کاغذی شده اند. با این حال بسیاری از افراد کتابخوان همچنان طرفدار مطالعه کتاب های کاغذی هستند و حس کتاب فیزیکی را به دیگر انواع کتاب ترجیح می دهند. هر یک از این کتاب ها مزایا و ویژگی های خاص خود را دارند و گزینه ای مناسب جهت استفاده افراد مختلف با کاربردهای متفاوت می باشد. در این مطلب به بررسی کامل و مقایسه کتاب کاغذی، کتاب الکترونیک و کتاب صوتی پرداخته ایم، با ما همراه باشید.

مقایسه کتاب کاغذی با کتاب الکترونیک

 

هدف از مطالعه

مطالعه فعلی با مفهوم بسیار گسترده است که می تواند طیف عظیمی از افراد را شامل شده و درگیر نماید. افراد از قشرهای مختلف با اهداف متفاوتی مطالعه می کنند؛ برخی برای یادگیری، برخی برای سرگرمی، برخی برای کسب تجربه های جدید و ... . خواندن کتاب های غیر داستانی اغلب با هدف یادگیری و کسب دانش و اطلاعات انجام می پذبرد؛ این در حالی است که کتاب های داستانی اغلب با هدف سرگرمی و لذت بردن از اوقات مطالعه می شوند. برخی دیگر از افراد نیز کتاب های داستانی را برای یادگیری لغات و اصطلاحات جدید، آشنایی با اماکن و شهرهای مختلف، آشنایی با آداب و رسوم و تجربه های زیستی مختلف، تجربه احساسات انسانس متنوع و ... مطالعه می کنند. با این حال هدف شما از مطالعه هر یک از این موارد که باشد، قطعا اطلاعات مختلفی را به شما منتقل خواهد کرد که می تواند در کسب معلومات و تجربیات ذهنی جدید شما را یاری کند.

کتاب کاغذی، الکترونیکی یا صوتی؟

کتاب ها بر اساس نوع و نحوه انتشار به سه دسته اصلی تقسیم می شوند؛ کتاب کاغذی، الکترونیک و صوتی. هر یک از این موارد مزایا و ویژگی های مثبت خود را دارد که موجب جلب توجه افراد مختلف شده و مخاطبان خاص خود را جذب نموده است. در ادامه هر یک از این سه دسته را معرفی و مزایا و معایب هر یک را بررسی نموده ایم. آشنایی با انواع کتاب و داشتن اطلاعات کافی درباره تفاوت ها و مقایسه آن ها با یکدیگر به شما کمک می کند تا بتوانید بهترین انتخاب را با توجه به شرایط و کاربرد خود داشته باشید.

کتاب کاغذی

با وجود ورود انواع دیگری از کتاب ها به عرصه فعالیت، کتاب های کاغذی همچنان طرفداران بسیاری دارند که با علم به تمام مزایا و ویژگی های کتاب های الکترونیک و صوتی، باز هم حاضر به جایگزین نمودن کتاب کاغذی با آن ها نیستند. اصلی ترین دلیل برای این کار، یادگیری بهتر و عمیق تر با استفاده از کتاب های کاغذی و فیزیکی می باشد. مطالعه کتب کاغذی، خستگی و آسیب های جسمی بسیار کمتری را به دنبال داشته و هیچ گونه اختلالی در روند خواب شما به وجود نمی آورد. خوب است بدانید که بر اساس یافته های محققان، استفاده از کتاب های کاغذی علاوه بر بالا بردن سطح تمرکز افراد، به یادگیری بهتر مطالب نیز کمک نموده و به یاد سپاری آن ها را ساده تر می کند.

کتاب های کاغذی بهتر از سایر انواع مشابه به حفظ حقوق مولف و ناشر کمک می کنند؛ این در حالی است که با انتشار نسخه الکترونیکی کتاب، کپی برداری و یا انتشار غیر قانونی کتاب راحت تر شده و حتی بدون اطلاع مولف و ناشر امکان پخش و استفاده از آن وجود دارد.

بهترین راه برای کاهش هزینه ها، استفاده از چاپ دیجیتال برای انتشار کتاب ها با تیراژ پایین و چاپ افست برای سفارشات با تیراژ بالا می باشد. اگر چه انتخاب از میان این دو روش چاپی به خود افراد و نوع کاربرد آن ها بستگی دارد؛ با این حال کیفیت بالای چاپ کتاب دیجیتال آن را به یکی از بهترین انتخاب های هر فرد تبدیل نموده است.

 

بیشتر بخوانید: چاپ افست چیست؟

 

کتاب کاغذی

برخی از مزایای کتاب کاغذی به اختصار عبارت است از:

 • آن را به راحتی می توان در دست گرفت.
 • به برق و باتری نیاز ندارد.
 • به طور فیزیکی در دست قابل لمس بوده و حواس بیشتری از فرد را درگیر می کند.
 • می توان مجموعه ای از کتاب های مورد علاقه را در یک کتابخانه گردآوری کرد.
 • امانت دادن آن ساده است.
 • مخاطب به راحتی با آن ارتباط برقرار می کند.
 • با توجه به امکان کنترل انتشار نسخه فیزیکی، رعایت حقوق مولف ساده تر است.
 • قابل شخصی سازی است.
 • می توان در حاشیه آن یادداشت برداری کرد.
 • هدیه ای خوب و مناسب برای دوستداران کتاب است.
 • تک منظوره است و تمام حواس فرد را روی مطالعه متمرکز می کند.
 • می توان به سرعت آن را تورق کرد و میان صفحات مختلف جا به جا شد.


علی رغم تمامی موارد ذکر شده، کتاب کاغذی معایبی نیز دارد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره شده است:

 • با بالا رفتن تعداد صفحات، وزن آن نیز بیشتر شده و به فضای بیشتری نیاز دارد.
 • کتاب های کاغذی قطور وزن نسبتا زیادی دارند و جا به جایی آن ها کمی مشکل است.
 • امکان مطالعه همزمان با انجام امور دیگر وجود ندارد.
 • تکثیر آن وابسته به کاغذ بوده و در نتیجه به صرف هزینه بیشتری نیاز دارد.
 • انتقال آن در مناطق جغرافیایی مختلف کمی دشوار است.
 • تغییر قلم و اندازه آن امکان پذیر نیست.

کتاب الکترونیک

کتاب های الکترونیک از راه دور به راحتی قابل دسترسی بوده و محدودیت مکانی را برای مخاطبان از بین می برد. این نکته موجب شده است تا بسیاری از موسسات و مراکز آموزشی که به طور مجازی فعالیت می کنند و دانشجویانی از راه دور دارند، استفاده از این نوع کتاب ها را به کتاب کاغذی ترجیح دهند. به این ترتیب دسترسی به منابع مورد نظر به سادگی امکان پذیر بوده و مشکلات ناشی از فاصله مکانی به راحتی برطرف می شود.

حجم بسیار زیادی از این نوع کتاب ها در یک تبلت یا کتابخوان کوچک و سبک به راحتی گردآوری می شود و برای نگهداری از آن ها به داشتن فضای بزرگ و گسترده نیازی ندارید. انتقال این کتب و جا به جا نمودن آن ها نیز به صرف زمان و هزینه زیادی نیاز نداشته و با استفاده از ابزارهای مختلف ارتباطات دیجیتال می توان طی مدت زمانی کوتاه، مطالب را به دست تعداد زیادی از افراد رساند. جست و جو در متن کتاب های الکترونیک نیز بسیار ساده می باشد. همچنین با یک بار تهیه، آپدیت ها و به روز رسانی های هر جلد نیز به راحتی در دسترس شما قرار می گیرد.

علاوه بر این، در تولید و انتشار کتاب های الکترونیکی به هیچ عنوان از کاغذ استفاده نشده است و به همین علت یکی از بهترین انتخاب ها در راستای حفظ سلامت محیط زیست به شمار می رود. با انتشار تعداد زیادی از مطالب در قالب کتاب الکترونیک، آمار قطع درختان برای تولید کاغذ به طور چشمگیری کاهش خواهد یافت. کاهش هزینه های جانبی و قیمت نهایی کتاب از جمله دیگر نتایج انتشار آن در قالب فایل های الکترونیکی می باشد. در چنین شرایطی هزینه های تهیه کاغذ و چاپ از میان برداشته شده و قیمت نهایی کتاب به طور چشمگیری کاهش می یابد. حتی در بسیاری از موارد برخی از نسخه های کتاب به طور کاملا قانونی و به صورت رایگان در دسترس عموم قرار می گیرد.


کتاب الکترونیک

برخی از مزایای کتاب دیجیتالی به اختصار عبارت است از:

 • انتشار آن به تهیه ماده اولیه خاصی وابسته نبوده و به صرف هزینه زیادی نیاز ندارد.
 • انتشار آن آسان است.
 • حجم خاصی از فضای محیط را اشغال نمی کند.
 • به اشتراک گذاری آن به سادگی امکان پذیر است.
 • جست و جو در آن بسیار سادهو سریع است.
 • با یک بار تهیه کتاب، به روزرسانی های بعدی آن نیز در دسترس شما قرار می گیرد.


از جمله معایب این نوع کتاب ها نیز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قابل لمس نیست و حجم کتاب مشاهده نمی شود.
 • رعایت حقوق مولف سخت تر است.
 • امکان مطالعه همزمان با انجام امور دیگر وجود ندارد.
 • به برق و باتری وابستگی دارد.
 • به راحتی کتاب کاغذی قابل تورق نیست.
 • مطالعه آن به ابزاری همانند تبلت، کتابخوان، تلفن همراه و ... وابسته است.

کتاب صوتی

کتاب صوتی در واقع همان کتاب کاغذی یا حتی الکترونیکی است که فرد دیگری با صدا و لحن مناسب آن را خوانده و ضبط کرده است. این نوع کتاب به شما کمک می کند تا سرعت مطالعه کتاب های خود را به طور چشمگیری افزایش داده و طی مدت زمان کوتاهتری بتوانید کتاب مورد نظر خود را مطالعه نمایید. این کتاب ها نیز درست همانند نمونه های دیجیتالی، تنها با یک بار تهیه، تمام به روزرسانی های بعدی را در اختیار شما قرار می دهد.

کتاب صوتی به شما کمک می کند تا در نهایت در زمانی مشخص، تعداد کتاب های بیشتری را مطالعه نمایید. این کتاب ها تمام حواس شما را با خود درگیر نکرده و تنها حس شنوایی را با خود درگیر می کند. به همین علت به تمرکز کمتری نیاز داشته و مطالعه کتاب همزمان با انجام سایر امور را امکان پذیر می نماید. علی رغم تمام نتایج مثبت این نکته، باید بگوییم که در نهایت یادگیری از طریق این نوع کتاب ها به مراتب کمتر از کتاب های کاغذی یا حتی الکترونیکی می باشد.

پیدا کردن کتاب های صوتی مناسب با گوینده خوب، از جمله چالش هایی است که طرفداران این نوع کتاب با آن مواجه هستند. چرا که در صورتی که لحن و یا تناژ صدای گوینده نامناسب باشد، مخاطب به سرعت از کتاب دلزده شده و نسبت به ادامه دادن مطالعه یا گوش سپردن به کتاب صوتی از خود اشتیاقی نشان نخواهد داد.

همه ما به طور روزانه بخشی از زمان خود را در مسیر و صرف رسیدن به مقصد می کنیم؛ طی این مدت اغلب افراد سرگرم نگاه کردن به محیط اطراف، فکر کردن به موضوعات مختلف، صحبت با اطرافیان و ... هستند. بسیاری دیگر نیز خود را با تلفن همراهشان سرگرم نموده و در شبکه های اجتماعی به سر می برند. در چنین شرایطی با استفاده از یک هندزفری به راحتی می توان به یک کتاب صوتی گوش سپرد. به این ترتیب از زمان های مرده خود به بهترین نحو استفاده نموده و از به هدر رفتن آن جلوگیری خواهید کرد. همچنین بسیاری از افراد با مطالعه در حین حرکت به سردرد و حالت تهوع دچار می شوند. کتای صوتی نیازی به نگاه کردن و دنبال کردن خطوط نوشته شده ندارد و از ایجاد چنین مشکلاتی جلوگیری می نماید.


کتاب صوتی

برخی از مزایای کتاب صوتی به شرح زیر است:

 • امکان مطالعه همزمان با انجام امور دیگر وجود دارد.
 • در شرایط مختلف، حتی در تاریکی و یا حین رانندگی قابل استفاده است.
 • به راحتی در حین حرکت قابل استفاده بوده و سردرد و سرگیجه به دنبال ندارد.
 • در صورت خوانش آن توسط گوینده خوب، ماهر و کاربلد، جذابیت بالایی داشته و افراد بیشتری را به مطالعه کتاب ترغیب می کند.
 • نیاز به صرف زمان زیادی ندارد و به صرفه جویی در زمان کمک می کند.
 • با یک بار تهیه کتاب، به روزرسانی های بعدی آن نیز در دسترس شما قرار می گیرد.


برخی از معایب این نوع کتاب نیز عبارت است از:

 • امکان نوت برداری از محتوای کتاب به راحتی وجود ندارد.
 • به سیستم های تولید محتوای بسته وابستگی دارد.
 • حجم نسبتا زیادی از سیستم را اشغال نموده و انتقال آن کمی دشوار است.

کتابخوان الکترونیکی چیست؟

کتابخوان به نوعی وسیله الکترونیکی گفته می شود که ظاهری مشابه تبلت داشته و به راحتی قابل حمل است. این ابزار به افراد کمک می کند تا بدون هیچ مشکلی بتوانند کتاب های الکترونیک خود را مطالعه نمایند. همان طور که از نام این ابزار نیز پیداست، کتابخوان ها تنها برای مطالعه کتاب کاربرد دارند و به بالا بردن سطح تمرکز در زمان مطالعه کمک می کنند. این در حالی است که در زمان مطالعه کتاب با تبلت و یا تلفن همراه، عوامل متعددی جهت از بین بردن تمرکز افراد وجود دارد، کتابخوان ها این عوامل را به طور کامل از بین برده و کیفیت مطالعه را بهبود می بخشند. همچنین مشکلاتی از قبیل مناسب نبودن نور و رنگ زمینه کتاب در تبلت، نگرانی از بابت تمام شدن شارژ آن و ... در طراحی این ابزار در نظر گرفته و برطرف شده است.


کتابخوان الکترونیکی چیست؟

برخی از برترین مزایا و ویژگی های استفاده از کتابخوان ها به شرح زیر است:

 • به راحتی قابل حمل و نقل و جابه جایی است.
 • طول عمر باتری آن زیاد است.
 • حجم کمی از فضای اطراف خود را اشغال می کند.
 • مانع از خستگی چشم ها می شود.
 • فاقد نور و هر نوع تشعشع مضر است.
 • حس مطالعه کتاب های کاغذی را تداعی می کند.
 • از تعداد بسیار زیادی از کتاب ها، بدون اشغال فضای زیاد نگهداری می کند.
 • در مقایسه با کتاب کاغذی به هزینه کمتری نیاز دارد.
 • امکان دسترسی به کتاب های کمیاب را فراهم نموده است.
 • مطالعه مقالات اینترنتی را ساده تر کرده است.
 • و ...

6 فایده مطالعه کتاب

افراد بسیاری هستند که از مزایا بسیار زیاد مطالعه کتاب غافل هستند و همچنان نسبت به انجام این کار مقاومت می کنند. تا این جا کتاب ها را به سه دسته اصلی شامل کتاب کاغذی، الکترونیکی و صوتی تقسیم نموده و آن ها را با هم مقایسه کرده ایم؛ در ادامه برخی از فواید مطالعه کتاب را نام برده ایم تا اگر شما نیز از این دسته افراد هستید، نسبت به انجام آن مشتاق شده و یا اگر اهل مطالعه هستید، این کار را با اشتیاق و انگیزه بیشتری انجام دهید.

 1. مطالعه کتاب، احتمال ابتلا به آلزایمر را کاهش می دهد. اگرچه این مسئله تنها راه برای پیشگیری از بروز چنین بیماری هایی نیست، با این حال طبق تحقیقات انجام شده افرادی که اهل مطالعه نیستند دو و نیم برابر بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به آلزایمر قرار دارند.
 2. با کتاب خواندن همیشه در حال یادگیری هستید. این کار به شما کمک می کند تا همواره در حال تجربه اتفاقات تازه و یادگیری نکات جدید باشید.
 3. مطالعه در از بین بردن استرس و اضطراب موثر است. این کار به شما کمک می کند تا مدتی از دغدغه های شخصی خود جدا شده و آزادانه به دنیای دیگری منتقل شوید. طبق تحقیقات مطالعه می تواند تا 68 درصد استرس و اضطراب را کاهش دهد.
 4. قدرت آنالیز کردن را افزایش می دهد. این نکته به افراد کمک می کند تا در زندگی شخصی و یا کاری خود بتوانند شرایط موجود را بهتر آنالیز کرده و عکس العمل مناسب تری از خود نشان دهند.
 5. مطالعه دایره لغات را افزایش می دهد. به این ترتیب، معلومات شما بیشتر از آن چه که هست به نظر رسیده و ادبیات مناسب تری برای مواجهه با افراد مختلف و برقراری ارتباط با آن ها خواهید داشت.
 6. به درک بهتر اطرافیان کمک می کند. شما با مطالعه کتاب، احساسات و تفکرات افراد متفاوتی را تجربه می کنید. همین نکته به شما کمک می کند تا بتوانید به نحوی بهتر با اطرافیان خود ارتباط برقرار کرده و شرایط آن ها را درک کنید. همچنین این کار به ایجاد حس نزدیکی بیشتر با مردم جوامع و اقشار مختلف نیز کمک می کند.

 

همه چیز درباره انواع قطع کتاب + صفحه بندی و اندازه فونت

اندازه یا قطع به اندازه طول و عرض کتاب گفته می شود که با اصطلاحات خاصی توسط چاپخانه ها و مراکز چاپ به کار می رود. دلیل ا....

ادامه مطلب انتشار : 1399/10/24
کتاب کاغذی، صوتی یا الکترونیک؟ | بررسی محاسن و معایب هر کدام + 6 فایده مطالعه

کتاب کاغذی، الکترونیکی و صوتی انواع مختلف کتاب هستند. در این مطلب ضمن معرفی 6 فایده مطالعه، به بررسی هر یک پرداخته ایم.

ادامه مطلب انتشار : 1399/11/13