بروشور چیست؟

دسته بندی : بروشور و کاتالوگ
15 آبان eye تعداد بازدید: 587 بازدید comment زمان تقریبی برای مطالعه : 14 دقیقه

بروشور چیست؟

بروشورها کتابچه هایی چند صفحه ای هستند که به راحتی قابلیت تا شدن داشته و در فضایی کوچک، محتوای مورد نظر را به مخاطب منتقل می کنند. این محصول در واقع یک برگه کاغذی می باشد که چندین خط تا روی آن وجود دارد. وجود خط تا روی این برگه موجب می شود تا به صفحات متعددی تقسیم شود. مهم ترین ویژگی بروشور، کم حجم بودن آن است. این محصول در فضایی بسیار کوچک، بیشترین حجم اطلاعات را به مخاطبان ارائه می دهد؛ از این رو از آن به عنوان اصلی ترین دلیل صاحبان کسب و کار برای استفاده از بروشور در روند تبلیغات برند خود یاد می شود.

 

انواع بروشور

معیارهای مختلفی برای دسته بندی بروشور و تقسیم آن به انواع مختلف وجود دارد. این محصول به هر دو روش چاپ دیجیتال و چاپ افست می تواند به چاپ برسد. بر این اساس، بروشورها به دو دسته ی کلی چاپ بروشور افست و چاپ بروشور دیجیتال تقسیم می شوند.

هر یک از این دو دسته نیز در انواع مختلفی به چاپ می رسند. تعداد صفحات بروشور و جنس کاغذ به کار رفته در آن دو معیار اصلی برای دسته بندی این محصول هستند. مجموعه چاپ سانترال خدمات چاپ بروشور افست را بر اساس تعداد صفحات آن دسته بندی نموده و در قالب سه محصول زیر به مشتریان خود ارائه می دهد:

 1. بروشور دو لت افست
 2. بروشور سه لت افست
 3. بروشور چهار لت افست

خدمات چاپ بروشور دیجیتال این مجموعه نیز به همین صورت دسته بندی شده است:

 1. بروشور دو لت
 2. بروشور سه لت
 3. بروشور چهار لت

گفتیم که از کاغذهای با جنس های مختلف می توان در چاپ بروشور استفاده نمود. کاغذ تحریر 80 گرم، گلاسه 135 گرم، گلاسه 200 گرم و گلاسه 250 گرم کاربردی ترین نمونه های مصرفی برای این کار هستند. هر یک از انواع مختلف بروشور که بر اساس معیارهای مختلف دسته بندی شده اند، ویژگی ها و مزایای خاص خود را دارند که آن ها را به انتخابی مناسب برای استفاده در موارد خاصی تبدیل کرده اند.

 

بیشتر بخوانید: چاپ بروشور افست

 

4 هدف استفاده از بروشور

 
یک بروشور خوب، چهار هدف اصلی را دنبال می کند:

 

 1. ارائه اطلاعات: در بسیاری از مواقع، کسب و کارها به دنبال روشی برای ارائه اطلاعات لازم درباره محصولات و خدمات خود هستند. استفاده از بروشور و ارائه آن در موقعیت مناسب به مخاطبان و مشتریان، یکی از بزرگترین گام ها در راستای تحقق این هدف می باشد.

 1. تبلیغات: همان طور که می دانید، استفاده مداوم از محصولات چاپی در روند تبلیغات، باعث ایجاد تعامل و ارتباط بسیار نزدیک میان این دو صنعت شده است. بروشورها به عنوان یکی از کاربردی ترین اقلام چاپی، نقش پررنگی در روند تبلیغات کسب و کارها ایفا می کنند.

 1. شناسایی: یک بروشور تبلیغاتی خوب نه تنها خدمات و محصولات کسب و کار شما را معرفی می نماید؛ بلکه به شناسایی هر چه بهتر برند شما نیز کمک می کند. به همین علت از چاپ بروشور تبلیغاتی به عنوان یکی از گام های اساسی در برندینگ یاد می شود.

 1. آموزش: نحوه استفاده از محصولات، کاربرد آن ها، مزیت استفاده از یک کالا یا خدمت و ... از جمله اطلاعاتی هستند که ارائه آن ها به مخاطبان، تاثیر به سزایی در میزان فروش و محبوبیت خدمات و محصولات گسب و کار شما خواهد داشت. ارائه این اطلاعات در قالب بروشور، آن را به اطلاعاتی کاربردی تبدیل نموده و مخاطبان را نسبت به مطالعه آن ترغیب می نماید.

 

ویژگی های بروشور خوب

یک بروشور خوب باید بتواند به خوبی شما را به هدف خود برساند؛ برای دستیابی به چنین نتیجه ای، در ابتدا و پیش از هر کاری باید هدف خود را از چاپ بروشور تعیین نمایید. پس از مشخص شدن هدف چاپ بروشور، نوبت به طراحی آن می رسد. اهمیت تعیین هدف در این مرحله مشخص می شود. نوع طراحی مورد نیاز هر بروشور بسته به کاربرد و هدف استفاده از آن متفاوت خواهد بود. توجه داشته باشید که سه مولفه اساسی در جذب مخاطب به مطالعه بروشور وجود دارد:

 • • کیفیت بالای چاپ بروشور
 • • طراحی جذاب و مخاطب پسند
 • • محتوای مفید

بروشور خوب به محصولی گفته می شود که هر سه این موارد را به صورت همزمان و در کنار هم داشته باشد. استفاده از طراحی جذاب و مخاطب پسند در چاپ بروشور به شما کمک می کند تا بتوانید توجه تعداد بیشتری از مخاطبان را به خود جلب نمایید. در گام بعدی، کیفیت بالای چاپ بروشور به حفظ مخاطب و تداوم روند مطالعه آن کمک می کند. در پایان نیز درج مطالب مفید در بروشور موجب ثبت آن در خاطر مخاطبان شده و نام تجاری شما را در یاد آن ها ماندگار می سازد.

 

مزایای استفاده از بروشور

استفاده از بروشور مزایای فراوانی دارد که موجب شده است تا بسیاری از صاحبان کسب و کار از آن در روند تبلیغات و مارکتینگ برند خود استفاده نمایند. برخی از برترین مزایای چاپ بروشور تبلیغاتی به شرح زیر است:

 • • توزیع آسان بروشور
 • • مقرون به صرفه بودن بروشور
 • • بروشور، سازنده اعتبار کسب و کار شما
 • • بروشور، حامل اطلاعات جامع

 

مزایای استفاده از بروشور

 

توزیع آسان بروشور

بروشورها حجم بسیار کوچکی از فضا را اشغال می کنند. از این رو حمل و نقل جا به جا نمودن آن ها بسیار ساده تر از سایر محصولات چاپی می باشد. این نکته موجب شده است تا توزیع آن میان مخاطبان جامعه هدف به راحتی امکان پذیر بوده و افراد بیشتری نسبت به مطالعه و یا استفاده از آن از خود اشتیاق نشان دهند. توزیع بروشور تبلیغاتی در فضاها و موقعیت های مختلفی انجام می شود. محیط های نمایشگاهی یکی از بهترین موقعیت ها برای این کار به شمار می روند. در چنین شرایطی تعامل و ارتباط میان مخاطبان و کسب و کارها بیش از پیش شده و به همین علت توزیع بروشور، نتایج بهتری را به دنبال خواهد داشت.

 

مقرون به صرفه بودن بروشور

بروشورها با هزینه ای به مراتب کمتر از سایر روش های مشابه به معرفی محصولات، خدمات و کسب و کار شما به مخاطبان جامعه هدفتان می پردازد. با ارائه و توزیع این محصول چاپی کاربردی در موقعیت مناسب، نام تجاری، محصولات و خدمات شما به تعداد زیادی از افراد معرفی می شود. این در حالی است که برای کسب چنین نتیجه ای از طریق روش های دیگر، باید هزینه و زمان به مراتب بیشتری صرف نمایید. علاوه بر این، هزینه های بالای روش های تبلیغاتی موجب شده است تا برخی کسب و کارها امکان استفاده از مزایای آن ها را نداشته باشند؛ چاپ بروشور هزینه ای مناسب و مقرون به صرفه را به دنبال دارد. همچنین کسب و کارها می توانند جزئیات بروشور خود را متناسب با بودجه در دسترسشان انتخاب کنند. به این ترتیب تقریبا تمامی کسب و کارها، چه قدیمی و با سابقه باشند و چه تازه تاسیس و نوپا، به راحتی می توانند از مزایای این روش تبلیغاتی بهره مند شوند.

 

بروشور، سازنده اعتبار کسب و کار شما

محتوای چاپ شده در بروشور، بیانگر اهداف کسب و کار شما است. هر چه مشتریان و مخاطبان به شناخت کاملتری نسبت به کسب و کار و برند شما دست یافته باشند، اعتبار شما نزد آن ها بیشتر شده و راحت تر می توانند به شما اعتماد کنند. این اعتماد و اعتبار یکی از ارزشمندترین دارایی های هر کسب و کاری به شمار می رود. توجه داشته باشید که این اعتبار شما است که مخاطبان را به خرید از کسب و کارتان تشویق می کند. هر چه بروشور شما عملکرد بهتری داشته باشد، تاثیر مثبت آن در روند فروش محصولات و خدمات بیش از پیش مشهود خواهد بود. بنابراین شما به نحوی بهتر روی مشتریان خود سرمایه گذاری نموده اید.

 

بروشور، حامل اطلاعات جامع

پیش تر هم گفتیم که بروشورها حجم زیادی از اطلاعات مفید را در بر دارند. این اطلاعات به صورت مفید و مختصر در اختیار مخاطبان قرار گرفته و به بالا بردن اعتبار شما کمک می کنند. هر چه طراحی بروشور حرفه ای تر انجام شده باشد، این اطلاعات را بهتر به مخاطبان ارائه می کند. این در حالی است که یک بروشور چاپ شده با طراحی ضعیف، مخاطبان خود را از دست داده و نمی تواند نقش خود را به خوبی ایفا نماید.

 

توصیه ما به شما، مطالعه مقاله: چاپ افست چیست؟

 

6 کاربرد بروشور

تا اینجا به طور مفصل درباره بروشور، مزایا، ویژگی ها و هدف از استفاده از آن صحبت نموده ایم. حال نوبت به بررسی کاربردهای این محصول چاپی پرطرفدار می رسد. بروشورها در موارد مختلفی کاربرد داشته و مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله مهم ترین کاربردهای چاپ بروشور تبلیغاتی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • • استفاده از بروشور به عنوان معرف محصول
 • • استفاده از بروشور جهت معرفی شرکت یا موسسه
 • • استفاده از بروشور با محتوای آموزشی
 • • استفاده از بروشور به عنوان منو
 • • استفاده از بروشور به عنوان راهنمای گردشگری
 • • استفاده از بروشور به عنوان کارت دعوت
 • • و ...

در ادامه هر یک از این موارد کاربرد بروشور را به اختصار بررسی نموده ایم.


6 کاربرد بروشور

 

استفاده از بروشور به عنوان معرف محصول

بسیاری از صاحبان کسب و کار از بروشورها به عنوان معرف محصول خود استفاده می کنند. این بروشورها تمامی ویژگی ها و مشخصات محصول را در بر داشته و آن را به طور کامل به مخاطبان معرفی می کنند. به عنوان مثال، در بسته بندی های دارویی اغلب یک بروشور کوچک وجود دارد که در آن اطلاعاتی همچون مواد اولیه به کار رفته در ترکیبات آن، میزان مصرف، نحوه مصرف و ... درج شده است. لوازم برقی، اسباب بازی ها و به طور کلی تمامی محصولات و کالاهای مصرفی از این دست، بروشور معرفی محصول را در بسته بندی خود دارند. این نوع بروشورها به شما کمک می کنند تا تجربه ی بهتری از استفاده از محصولات برند خود برای مشتریانتان فراهم نمایید. این نکته بیانگر اصلی ترین وجه تمایز میان کاتالوگ و بروشور نیز می باشد. بروشورها به طور کامل و جامع به معرفی یک محصول، ویژگی ها، کاربردها، نحوه عملکرد آن و مواردی از این قبیل می پردازند؛ در حالی که کاتالوگ این موارد را به طور مختصر و مفید بیان کرده و در عوض به معرفی تعداد بیشتری از محصولات پرداخته است.

 

استفاده از بروشور جهت معرفی شرکت یا موسسه

در اغلب موارد، پس از اتمام سمینارها و همایش ها و یا در زمان استراحت میان برنامه، شاهد معرفی کسب و کارهایی هستیم که حوزه فعالیت آن ها با موضوع سمینار یا همایش مرتبط باشد. برای معرفی این کسب و کارها از روش های مختلفی استفاده می شود که رایج ترین آن ها، استفاده از بروشور جهت معرفی شرکت یا موسسه می باشد. اطلاعات چاپ شده در این بروشورها باید به گونه ای باشد که بتواند به خوبی شرکت یا موسسه مورد نظر شما را به مخاطبان جامعه هدف معرفی نماید. معرفی مجموعه، رزومه فعالیت ها، سوابق شرکت، اهداف، حوزه فعالیت و ... از جمله مهم ترین مواردی هستند که باید در این بروشورها درج شده باشند. به کار گیری طراحی خلاقانه و استفاده از تصاویر جذاب و چشمنواز به اثرگذاری هر چه بیشتر این بروشورها کمک می کند.

 

استفاده از بروشور با محتوای آموزشی

این دسته از بروشورها اغلب در مراکز آموزشی و درمانی مورد استفاده قرار می گیرند. به عنوان مثال در مراکز مشاوره با ارائه این بروشورها، مطالب و اطلاعاتی در حوزه روانشناسی در اختیار مراجعان خود قرار می دهند. در داروخانه ها، با استفاده از بروشورهای آموزشی به معرفی روش های مقابله با یک بیماری می پردازند. دفاتر حقوقی نیز مطالب کاربردی مرتبط با حرفه خود را از طریق این بروشورها به مخاطبان خود ارائه می دهند. نمونه های ذکر شده تنها گوشه ای از موارد کاربرد بروشورهای آموزشی می باشد. توجه داشته باشید که این اقلام جنبه ی تبلیغاتی کمتری داشته و اصولا با اهداف دیگری به مخاطبان ارائه می شوند.

 

استفاده از بروشور به عنوان منو

بسیاری از کافه ها و رستوران ها منوی خود را در قالب بروشور تهیه می کنند. این کار به آن ها کمک می کنند تا بتوانند منو خود را به راحتی در اختیار افرادی به غیر از مشتریان خود قرار داده و به نوعی بخشی از مسیر بازاریابی و تبلیغات خود را طی کنند. علاوه بر این، با استفاده از بروشور به عنوان منو دیگر نیازی به چاپ مجدد آن در قالب یکی از اقلام تبلیغاتی نداشته و از همان بروشور می توانند برای تبلیغات خود نیز استفاده نمایند.

 

استفاده از بروشور به عنوان منو

 

استفاده از بروشور به عنوان راهنمای گردشگری

در بسیاری از مراکز تفریحی و گردشگری از بروشور به عنوان ابزاری برای معرفی کامل امکانات رفاهی و تفریحی آن منطقه استفاده می شود. همچنین در بسیاری از مواقع نیز از این بروشورها برای ارائه اطلاعاتی درباره تاریخچه و مشخصات آن مرکز استفاده می شود. این بروشورها با اشغال کمترین حجم از فضا، اطلاعات کاملی درباره مرکز گردشگری و تفریحی مورد نظر ارائه می دهد؛ به همین علت از آن ها به عنوان یک راهنمای خوب گردشگری یاد می شود.

 

استفاده از بروشور به عنوان کارت دعوت

دعوت افراد به شرکت در سمینارها، همایش ها، نشست ها، کنگره ها و رویدادهای خاص به روش های متعددی امکان پذیر می باشد. استفاده از بروشور به عنوان کارت دعوت یکی از رایج ترین این روش ها است. در اغلب موارد برای دعوت افراد به چنین رویدادهایی که مخاطبان آن عموم مردم و یا جامعه بزرگی از افراد هستند، از بروشور به عنوان کارت دعوت استفاده می شود. برای این کار تنها کافی است که موضوع مورد نظر، محورهای اصلی بحث، نام سخنرانان، زمان و مکان برگزاری رویداد را روی بروشور خود چاپ نموده و آن را به دست جامعه هدف مورد نظر خود برسانید. همچنین با معرفی سخنرانان و افراد حاضر در مراسم می توانید اطلاعات بیشتری به مخاطبان خود ارائه دهید و احساس بهتری نسبت به شرکت در این مراسم در آن ها ایجاد نمایید.

 

متن بروشور

گفتیم که یکی از اهداف اصلی بروشور، معرفی محصولات و خدمات می باشد. برای انجام هر چه بهتر این کار، توصیه می شود تا در بروشور خود از هر دو نوع محتوای متنی و تصویری استفاده نمایید. این محتوای تصویری می تواند در قالب تصاویر واقعی و عکس هایی از نمونه کارهای شما ارائه شده باشد. همچنین استفاده از طراحی های گرافیکی نیز در دسته محتوای تصویری قرار می گیرد. طراحی های گرافیکی به کار رفته در چاپ بروشور نیز به روش های گوناگونی قابل استفاده هستند. بسیاری از افراد از این طراحی ها به عنوان نمونه ای برای معرفی محصول استفاده نموده و آن را جایگزینی برای تصویر محصول قرار می دهند. علاوه بر این، در بسیاری از موارد نیز با استفاده از طراحی های گرافیکی در چاپ بروشور، از ایجاد یکنواختی در محتوای بصری آن جلوگیری نموده و مانع از خسته شدن چشم مخاطبان می شوند.

تا این جا محتوای تصویری بروشور را به طور کامل مورد بررسی قرار دادیم. در کنار محتوای تصویری، حتما باید بخش قابل توجهی به ارائه محتوای متنی اختصاص داده شده باشد. متن بروشور باید به گونه ای باشد که تمامی اطلاعات مورد نیاز مخاطبان به طور کامل و جامع در آن ذکر شده باشد؛ به گونه ای که پس از مطالعه ی بروشور، به تمامی سوالات احتمالی مخاطبان پاسخ داده شده باشد. نکته ی قابل توجه در متن بروشور این است که نباید ارائه مطالب جامع و کامل را با تکرار مکررات و بیان مطالب اضافی اشتباه گرفت، این کار باعث ایجاد خستگی و بی حوصلگی در مخاطب شده و از میزان اثرگذاری بروشور شما می کاهد.

با توجه به موارد ذکر شده، دریافتیم که استفاده توامان از هر دو نوع محتوای تصویری و متنی اهمیت به سزایی در میزان تاثیرگذاری بروشور روی مخاطبان خواهد داشت. بنابراین باید نهایت دقت خود را در انتخاب و تعیین متن بروشور به کار بگیرید.

 

بروشور خلاقانه

همیشه و در همه جا برای جذب مخاطب، خلاقیت حرف اول را می زند! تمامی رقبای شما نیز درست همانند شما اقدام به انجام فعالیت هایی برای جذب هر چه بیشتر مخاطبان نموده اند. چاپ بروشور نیز از این قاعده مستثنی نبوده و هزاران بروشور دیگر با اطلاعات متنوع در صنایع مختلف وجود دارد که در موقعیت های گوناگون به دست مخاطبان می رسد. طراحی بروشور خلاقانه به شما کمک می کند تا بروشور کسب و کار خود را از سایر رقبایتان متمایز نموده و تعداد بیشتری از مخاطبان را به مطالعه آن تشویق نمایید. توجه داشته باشید که طراحی بروشور خلاقانه تنها در جذب مخاطبان به شما کمک می کند؛ بنابراین نباید از اهمیت متن بروشور غافل شوید. طراحی خلاقانه، توجه مخاطب را به سمت بروشور شما جلب نموده و درج متن مناسب، او را به مطالعه آن تشویق می کند. تلفیق این دو مولفه و به کارگیری درست آن ها به شما کمک می کند تا تاثیری ماندگار روی ذهن مخاطبان خود داشته باشید.

 

بروشور خلاقانه

 

 

چاپ بروشور سانترال

مجموعه چاپ سانترال کلیه خدمات چاپ بروشور را با استفاده از ماشین آلات و دستگاه های چاپی پیشرفته ارائه می دهد. این مجموعه در تلاش است تا با ارائه بهترین خدمات، به بهبود کسب و کارها و دستیابی آن ها به اهداف تبلیغاتی خود کمک نماید.

جهت اطلاع از قیمت خدمات چاپ بروشور سانترال می توانید از طریق فیلدهای موجود در صفحه هر محصول و تعیین جزئیات سفارش خود اقدام نمایید. همچنین با تماس با کارشناسان ما در دفتر چاپ سانترال می توانید علاوه بر استعلام قیمت، از مشاوره رایگان نیز بهره مند شوید.بروشور چیست؟

بروشورها کتابچه هایی چند صفحه ای هستند که به راحتی قابلیت تا شدن داشته و در فضایی کوچک، محتوای مورد نظر را به مخاطب منتق....

ادامه مطلب انتشار : 1399/08/15
کاتالوگ چیست؟

کاتالوگ به دفترچه های تبلیغاتی گفته می شود که اطلاعات کلی درباره محصولات، خدمات، امکانات و ... در بر داشته و توسط فروشند....

ادامه مطلب انتشار : 1399/08/29
difference-of-brochure-and-catalog
7 تفاوت بروشور و کاتالوگ

شناخت تفاوت بروشور و کاتالوگ اهمیت بالایی دارد. در این مطلب به معرفی و بررسی بروشور، کاتالوگ و تفاوت های میان آن ها پردا....

ادامه مطلب انتشار : 1399/09/13