چاپ افست

درباره چاپ افست

مراحل ثبت سفارش چاپ افست

برای ثبت سفارش چاپ افست ابتدا لازم است خدمات دقیقی که به آن نیاز دارید را انتخاب کنید. در مجموعه سانترال چاپ امکان چاپ: کارت ویزیت - تراکت - سربرگ - بروشور - لیبل - پاکت و لیوان کاغذی به صورت افست فراهم است. 

پس از انتخاب نوع خدمات که در ابتدای این صفحه قابل مشاهده و انتخاب است در صفحه بعدی می بایست فرم سفارش را تکمیل کنید. 

به طور مثال با انتخاب خدمات چاپ بروشور افست، فرمی همانند شکل زیر برای شما باز می شود:

در این فرم ابتدا باید جنس بروشور خود را انتخاب کنید. در مراحل بعدی تک رو یا دو رو بودن و تیراژ و زمان تحویل را مشخص می کنید و گزینه تایید و ادامه را می زنید. در صفحه بعدی اطلاعاتی نظیر هزینه بروز، زمان تحویل و سایر اطلاعات برای شما قابل مشاهده است. 

شما می توانید سفارشات خود را هم به صورت حضوری و هم به صورت پیکی (عادی و پیشتاز) درب منزل خود تحویل بگیرید.

 

چاپ افست چیست؟

چاپ افست یا لیتوگرافی روشی برای چاپ انبوه می‌باشد. در این نوع از چاپ، غلطک هایی آغشته به رنگ بر روی صفحاتی از جنس فلز حرکت کرده و تصاویر را در کیفیت بالا و مطلوبی چاپ می کنند.

ابتدا از چاپ افست برای بازسازی آثار هنری استفاده می کردند چرا که این نوع چاپ در آن زمان (1870) بالاترین کیفیت را نسبت به سایر روش ها داشت. پس از گذشت چندین سال پای این نوع چاپ به صنعت مطبوعات و روزنامه نیز کشیده شد و چاپ افست همه گیر و محبوب تر شد. شاید برای شما سوال باشد که چه عاملی باعث می شود، چاپ افست انتخاب اول بسیاری از افراد باشد با وجود اینکه روش های چاپ دیگر نظیر چاپ دیجیتال نیز کیفیت بالایی دارند. پاسخ این سوال را در قسمت مزایا و معایب چاپ افست به طور کامل شرح خواهیم داد.

 

مرکز چاپ افست در تهران

اگر به دنبال مرکز چاپ افست با کیفیت بالا و جدیدترین دستگاه های روز دنیا هستید، سانترال چاپ یکی از بهترین گزینه ها برای شماست. در این مجموعه چاپ انواع کارت ویزیت، تراکت، سربرگ، بروشور و پاکت با روش افست انجام می گیرد و شما می توانید به صورت آنلاین سفارشات خود را ثبت و در کمترین زمان ممکن آن را تحویل بگیرید.

در نظر داشته باشید که خدمات مجموعه سانترال چاپ محدود به تهران نیست و این مجموعه به شهرهای دیگر نظیر اصفهان، مشهد، تبریز، شیراز و تمام شهرهای ایران سفارشات چاپ افست را ارسال می کند.

مراحل ثبت سفارش در این مرکز چاپ تماما به صورت آنلاین است که می بایست فایل چاپی به همراه ابعاد و نوع چاپ را انتخاب کرده و در نهایت منتظر تحویل سفارش خود درب منزل باشید.

 

اگر به دنبال مرکز چاپ افست با کیفیت بالا و جدیدترین دستگاه های روز دنیا هستید، سانترال چاپ یکی از بهترین گزینه ها برای شماست.

 

تعرفه و قیمت چاپ افست

اولین مورد تاثیر گذار در قیمت چاپ افست نوع محصول شما برای چاپ است. طبیعتا قیمت محصولی نظیر کارت ویزیت با بروشور و سربرگ کاملا متفاوت است. دومین مورد ابعادی است که می خواهید چاپ را انجام دهید. هر چقدر ابعاد بالاتر قیمت تمام شده نیز بالاتر است. در نهایت برخلاف چاپ دیجیتال، قیمت چاپ افست به تیراژ وابسته است. هر چقدر تعداد بالاتری سفارش دهید قیمت عددی برایتان پایین تر خواهد بود. پس می توان نتیجه گرفت چاپ افست برای سفارشات با تیراژ بالاتر مناسب تر است. در این باره توضیحات کاملی را در ادامه خواهیم داد.

 

کاربرد های چاپ افست

چاپ افست کاربردهای متنوعی دارد و می توان گفت در کنار چاپ دیجیتال، محبوب ترین نوع چاپ به شمار می رود. بر اساس آمارهای منتشر شده از بازار جهانی چاپ، حدود 75 درصد کل بازار چاپ را دو نوع افست و دیجیتال در دست گرفته اند. بیشتر استفاده از چاپ افست در:

 • چاپ کتاب
 • چاپ مجله
 • چاپ روزنامه
 • چاپ روی چرم
 • چاپ بروشور
 • چاپ روی پاکت
 • چاپ کارت ویزیت

است. البته کاربردهای دیگری نیز برای چاپ افست وجود دارد اما عمده استفاده از این نوع چاپ همین مواردی است که عنوان کردیم.

 

انواع روش های چاپ افست

به طور کلی فرآیند چاپ افست در سه روش و شیوه است. ۱) چاپ افست روی سطح صاف ۲) چاپ افست روی سطح گود ۳) چاپ افست روی سطح برجسته

چاپ افست روی سطح صاف 

همان طور که از اسمش نیز پیداست در این روش چاپ، سطح چاپ شونده نه فرو رفتگی دارد و نه برآمده است. در چاپ روی سطح صاف به روش افست ابتدا طرح از لوحی فلزی به استوانه لاستیکی انتقال پیدا می کند و در نهایت روی کاغذ چاپ می شود.

چاپ افست روی سطح گود

در این روش از چاپ افست، تصاویر و طرح ها در سطح چاپ شونده که یک سیلندر استوانه ای است به صورت فرو رفته اند. هزینه این نوع چاپ به مراتب از انواع دیگر چاپ افست بالاتر است و بیشتر در چاپ موارد ارزشی نظیر تمبر، اسکناس و … مورد استفاده قرار می گیرد.

چاپ افست روی سطح برجسته

در این روش غلطک های رنگی و جوهردار، رنگ را به قسمت های برجسته انتقال می دهند. و سطوح برجسته نیز طرح را روی کاغذ چاپ می کنند. طرح مورد نظر روی سطح برجسته باید معکوس طرح مد نظر ما باشد تا به درستی روی کاغذ چاپ شود.

 

مزایا و معایب چاپ افست

هر نوع چاپی برای خود مزایا و معایب دارد و چاپ افست هم از این قاعده مستثنی نیست. نمی توان گفت استفاده از چاپ افست همواره برای ما کاربردی است بلکه در مواردی نیز بهتر است از این نوع چاپ استفاده نکنیم. در ادامه بخشی از مزایا و معایب چاپ افست را با هم مرور می کنیم:

 • کیفیت خروجی بسیار بالا

کمتر نوع چاپی را می توان یافت که همچون چاپ افست خروجی با کیفیتی را در اختیار مشتریان قرار دهد. بنابراین کسانی که به دنبال کیفیت بالا هستند معمولا به سراغ این نوع چاپ می روند.

 • تثبیت خوب رنگ روی کاغذ

اپراتوری که کار چاپ افست را انجام می دهد می تواند جریان جوهر را بر روی سطح چاپی کنترل و مدیریت نماید و کنتراست مناسبی را به خروجی کار ببخشد. در نتیجه رنگ تثبیت خوبی روی کاغذ و سطوح چاپی افست دیگر دارد و کنتراست تصاویر نیز فوق العاده است.

 • تیراژ بالا، قیمت پایین

همان طور که در ابتدا نیز اشاره شد، قیمت تمام شده محصولات در چاپ افست بر خلاف چاپ دیجیتال وابسته به تیراژ است. پس هر چقدر تعداد بالاتری با افست چاپ کنید، برایتان به صرفه تر است. به همین دلیل معمولا در چاپ کارت ویزیت در تعداد بالا و بروشورهای تبلیغاتی معمولا از چاپ افست استفاده می شود و چاپ دیجیتال کاربردی ندارد.

 • سرعت بالاتر چاپ

چاپ افست معمولا سرعت بالاتری نسبت به سایر انواع چاپ دارد و سفارشات سریع تر حاضر می شوند. ممکن است برای شما سوال پیش بیاید که دلیل سرعت بالاتر چیست؟ اصلی ترین عامل سرعت بالا در ساختار دستگاه های چاپ افست است. در دستگاه های چاپ دیگر وقتی جوهر رو به اتمام می‌رود، خروجی کار کمرنگ تر می شود و باید پروسه چاپ متوقف شده و اقدام به تعویض جوهر و تونر چاپگرها شود اما در چاپ افست اپراتور چاپ به سادگی با چرخاندن کلیدها جریان جوهر را کنترل و مدیریت می کند تا از چاپ درست سفارش شما مطمئن شود پس با این کار سفارش شما در مدت زمان کمتری آماده تحویل می شود.

 • چاپ بر روی تمام سطوح

همان طور که در ابتدا گفتیم رنگ ها بر روی صفحات فلزی آغشته می شوند و فرآیند چاپ افست آغاز می شود. با توجه به فلزی بودن صفحات دستگاه چاپ، مقاومت این دستگاه بالا بوده و می توان بر روی انواع سطوح عملیات چاپ را انجام داد. از جمله سطوحی که می توان با چاپ افست روی آن چاپ کرد می توان به: چوب، چرم، پارچه، فلز، کاغذ، پلاستیک، وینیل، کارتن و ... اشاره کرد.

 

تفاوت چاپ دیجیتال و افست

چاپ دیجیتال برای تعداد کمتر مناسب تر است چرا که با افزایش تیراژ، قیمت چاپ افست پایین تر می آید اما قیمت چاپ دیجیتال با کم و زیاد شدن تیراژ هیچ تفاوتی نمی کند. پس اگر در تعداد بالا می خواهید چاپ کنید، چاپ افست برایتان بهتر است و برای تعداد کمتر چاپ دیجیتال گزینه مناسب تری است.

همان طور که قبلا بارها اشاره کردیم، برای تعداد کمتر، چاپ دیجیتال مناسب تر است. یکی از دلایل این امر این است که زمان آماده سازی سفارشات در تعداد کمتر برای چاپ دیجیتال بسیار سریع تر از چاپ دیجیتال است بنابراین توجیهی ندارد افرادی که سفارشات در تعداد کم دارند به سراغ چاپ افست بروند در طرف مقابل برای سفارشات بالا، چاپ افست سریع تر آماده می شود پس برای سفارشات در تعداد بالاتر نیز چاپ افست گزینه مناسب تری است.

در چاپ افست از ترکیب رنگی CMYK استفاده می شود در حالی که در چاپ دیجیتال از تونرهای خشک با ترکیب رنگی SPOT استفاده می شود.

 

اگر در تعداد بالا می خواهید چاپ کنید، چاپ افست برایتان بهتر است

 

انواع دستگاه چاپ افست

به طور کلی در بازار ایران دستگاه های چاپ متنوعی وجود دارد که از پرکاربردترین آن ها می توان به:

 • دستگاه چاپ افست دو ورقی
 • دستگاه چاپ افست ملخی
 • دستگاه چاپ افست هایدلبرگ
 • دستگاه چاپ ک ب آ

می توان اشاره کرد. امیدوارم این متن شما را به طور کامل با چاپ افست آشنا کرده باشد.

نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید