تلفن پشتیبانی
51 51 30 91 021

چاپ دیجیتال

درباره چاپ دیجیتال

 اکثر ما وقتی که اسم زیراکس و پرینت می آید، یاد دوران مدرسه و زیراکس جزوه دوستان‌مان وقتی غائب بودیم و پرینت و صحافی پایان نامه می افتیم. از تراکت‌های تبلیغاتی که داخل بازار بدست‌مان داده می شد تا کارت ویزیت همکاران و دوستان. سربرگ نسخه پزشک، نامه های اداری، کارتهای دعوت عروسی، آگهی های ترحیم، همه و همه محصولات مرتبط با چاپ و تبلیغات هستند، که اینقدر در زندگی روزمره مان بوده‌اند که برای‌مان عادی شده اند.

 
اما این محصولات چطور ایجاد می شوند؟ اگر نیاز به سفارش آنها داشتیم چطور باید آنها را سفارش دهیم؟ اصلا فرق بین چاپ دیجیتال و افست چیست؟ چطور یک مرکز یا شرکت چاپ دیجیتال را باید پیدا کنیم؟ با من همراه باشید تا با هم پاسخ این سوالات را پیدا کنیم:

 

تعریف چاپ دیجیتال

 

در ابتدا بیایید ببینیم چاپ دیجیتال چیست؟ تفاوت اصلی مراحل چاپ دیجیتال (Digital printing) با سایر روش‌های سنتی چاپ (افست، لیتوگرافی، فلکسوگرافی، گراور، یا لترپرس) در استفاده نکردن از پلیت‌ است. در این روش چاپگرها (عمدتا لیزری و جوهر افشان) مستقیما فایلها را از رایانه دریافت می‌کنند و توسط تونر یا جوهری که بدون نفوذ، به صورت لایه‌ای نازک روی سطح کاغذ، چوب، شیشه، سنگ، فوم برد، بوم، پارچه و کنواس قرار می‌گیرد، عمل پرینت را انجام می‌دهند. سپس جهت تثبیت رنگ ها فرایندهای حرارتی و تابش UV بر روی زمینه مد نظر انجام می شود. همین تفاوت اساسی در دستگاه های چاپ دیجیتال، باعث افزایش سرعت، کیفیت، کاهش زمان و تقاوت قیمت روش دیجیتال و سایر روشها محصولات می شود. 

چاپ دیجیتال چیست

مزایا و کاربردهای چاپ دیجیتال

 

 چرا چاپ دیجیتال؟ مهم‌ترین ویژگی های چاپ دیجیتال چیست؟ چه ویژگی هایی باعث می شود ما آنرا به سایر روشهای چاپی ترجیح دهیم؟ 

چاپ دیجیتال، یک روش نوین چاپی است که با بهره گیری از کامپیوتر ارسال فایل به پرینتر و دستگاه چاپ به سرعت  و بی واسطه انجام می‌شود. به همین دلیل عملیات چاپ توسط پرینترهای لیرزی و در زمان کوتاه و تعداد کم قابل انجام است.

• می توان هر نسخه را جداگانه ویرایش و پرینت کرد تا به نسخه نهایی مد نظر رسید.
• یک نوع چاپ شخصی شده است، امکان پرینت تصاویر و اطلاعات متفاوت در هر نسخه وجود دارد. برای مثال محصولاتی مثل کارت پرسنلی در هر نسخه شماره سریال، نام و تصویر فرد متفاوت است.
چاپ در تیراژ کم و حتی یک عدد امکان پذیر است، تا جایی که به آن چاپ در تیراژ محدود نیز می گویند.
• از دیگر نقاط قوت این روش می توان به سرعت بالاتر و صرف زمان کمتر به دلیل نبود مرحله تهیه پلیت یا زینک اشاره کرد.
کار با دستگاه چاپ دیجیتال زیراکس بسیار ساده‌تر از دستگاه های افست و سایر روش‌ها است که این مزیت موجب می شود هر فردی با آموزش مختصر چند روزه یا حتی چند ساعته بتواند با آنها کارکند و نیازی به تخصص حرفه‌ای نیست.
تولید زباله های شیمیایی و کاغذی کمتر از دیگر مزیت های آن است.
• دستگاه‌های مربوط به این روش روز به روز در حال گسترش و بهبودی هستند. از سال 2010  با وجود فناوری‌های نوین، مانند تکنولوژی نانو در سیستم پاشش جوهر پرینترها محدودیت بسیار کمتری در سرعت و هزینه دارند.
• به دلیل قرار گرفتن تمامی رنگها به صورت یکجا کیفیت چاپی آن نسبت به افست بالاتر است.
نزدیک بودن رنگهای چاپ شده به رنگهای طرح اصلی

 

تفاوت های اساسی چاپ شخصی شده دیجیتال و افست

 

 1. توصیه می شود چاپ دیجیتال برای تیراژ پایین و چاپ افست برای تیراژ بالا بکار برده شود.
 2. در روش دیجیتال طرح مستقیما از کامپیوتر به پرینتر و از آن به کاغذ منتقل می شود. اما در روش افست ابتدا یک زینک از طرح تهیه می شود و بعد رنگهای آبی، سرخابی، زرد و مشکی به طور جداگانه از زینک به کاغذ منتقل می شوند.
 3. چاپ دیجیتال فوری انجام می شود در حالی که برای انجام شدن افست باید چند روز منتظر بمانید.
 4. هزینه چاپ دیجیتال در تعداد مشابه روش افست بیشتر می شود.

فرق چاپ دیجیتال و افست

انواع چاپ دیجیتال فوری

 

دستگاه‌های متداول چاپ دیجیتال بر اساس نوع و مراحل انجام کار بسیار متنوع بوده و به انواع مختلفی تقسیم می شوند. از این رو خدمات چاپ دیجیتال نیز تنوع نسبتا بالایی دارند. با توجه به کاربرد، هزینه، کیفیت، ابعاد و ... نوع روش مناسب برای شما تعیین می شود.

از جمله انواع مختلف چاپگر دیجیتال می توان به:

 • چاپ ریسوگراف
 • چاپگر جوهرافشان
 • چاپگر لیزری
 • چاپگر الکتروفتوگرافی
 • چاپگر حرارتی
 • دایرکت ایمیجینگ
 • چاپگر تصعید رنگ

 

اشاره کرد. نکته جالب توجه این است که می توان علاوه بر کاغذ چاپ روی پارچه، تیشرت، روسری نیز انجام داد که این دست شما را برای خلق هدایای تبلیغاتی ویژه باز می گذارد.

 

آشنایی با دستگاه های چاپ دیجیتال


کلمه چاپ از یک کلمه مغولی به نام "چهاب" گرفته شده است که معنی لغوی آن یعنی: یک سطح را بر روی سطح دیگری فشار دادن؛ هم اکنون هم ما کپی کردن و انتشار یک متن و نوشته و یا تصویر را بر روی یک سطح چاپ کردن می شناسیم. با پیشرفت علم و تکنولوژی می توان عمل چاپ را نه تنها بر روی کاغذ، بلکه بر بسیاری از سطوح انجام داد. سیستم عملکرد دستگاه های چاپ با مرور زمان بهبود یافته و باعث ایجاد امکانات زیاد در آنها شده است. 
با ورود دستگاه های چاپ دیجیتال به این عرصه، دنیای این صنعت دچار تغییر و تحول زیادی شده است. دستگاه هایی که به منظور پرینت دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرند، کاملا اتوماتیک هستند و روند پرینت را با بالاترین سرعت و کیفیت انجام خواهند داد. عملکرد این دستگاه با استفاده از یک کامپیوتر و جوهر افشان لیزری یا نوری انجام می شود. دستگاه چاپ دیجیتال صنعتی توانایی پرینت کتاب، چاپ بروشور، کاتالوگ و کارت ویزیت را به اندازه دلخواه به صورت سفارشی طبق نیاز سفارش دهنده را دارد.

جوهر و تونر به کار رفته در این دستگاه ها جذب سطح نمی شوند. مثلا کاغذ هایی که چاپ دیجیتال بر آن انجام می شود هیچ جذب تونر و جوهری ندارد و طرح فقط بر روی سطح آن قرار می گیرد. 
هزینه چاپ با دستگاه دیجیتال بسیار کم و مقرون به صرفه است. در روش افست شاید هزینه مواد به کار رفته کم تر باشد اما فقط زمانی سودمند است که تیراژ زیادی انجام شود. در چاپ با تعداد دلخواه و کیفیت مناسب و قابل قبول بهترین انتخاب چاپ با دستگاه دیجیتال است. 

دستگاه های چاپ دیجیتال


زمان انجام چاپ هم در دستگاه های دیجیتال بسیار کم است. اگر عجله دارید و نمی توانید برای روش افست منتظر باشید می توانید فایل خود را با دستگاه دیجیتال پرینت کنید. این دستگاه سرعت زیادی داشته و می توانند نهایتا یک یا دو روزه سفارش شما را آماده کرده و تحویل دهند. برخی سفارش ها مانند کارت ویزیت با دستگاه دیجیتال در چند ساعت هم آماده خواهد شد. 
در چاپ با دستگاه های دیجیتال، می توانید این اطمینان را داشته باشید که تمامی سطوح پرینت شده عینا هم رنگ و شبیه هم چاپ می شوند. کیفیت چاپ با دستگاه های دیجیتال بسیار بالا است. 
روش به کار رفته در این دستگاه ها به گونه ای است که برای محیط زیست هم مناسب است و هیچ آلودگی ندارد.


نکته جالب در مورد چاپ دیجیتال این است که بسیار منعطف می باشد. به راحتی می توان آن را شخصی سازی کرد. برای ایجاد تغییر در روش افست باید زمان و هزینه بالایی صرف کرد. اما در روش دیجیتال به راحتی می توان تغییرات لازمه را اعمال کرده و مورد استفاده قرار داد. خصوصا اگر این تغییرات در قسمت کوچکی از فایل ایجاد شود و مابقی ثابت باشد. قیمت تمام شده یک دستگاه چاپ دیجیتال نسبت به کارکرد آن بسیار به صرفه است، چرا که دربلندمدت سوددهی قابل توجهی دارد.

 

انواع دستگاه برای چاپ در تیراژ محدود

 

از جمله دستگاه های محبوب و پر کاربرد در حوزه چاپ دیجیتال می توان به این دستگاه ها اشاره کرد:

 • دستگاه کپی رنگی: دستگاه تکثیر رنگی در کشور ژاپن تولید شده است. توانایی پرینت یک رو و دو رو را بر روی انواع کاغذ و مقوا دارد. این کاغذ و مقوا می توانند گرماژ هایی از ۸۰ تا ۳۰۰ گرم داشته باشند. از این دستگاه همچنین برای چاپ بر روی لیبل مات، براق و شیشه ای و ... استفاده می شود.
 • دستگاه کپی سیاه و سفید: از این دستگاه برای پرینت دیجیتالی انواع کارت ویزیت، بروشور، تراکت و یا تکثیر جزوات دانشگاهی و پرینت دیجیتال کتاب و ... به صورت سیاه سفید استفاده می شود.
 • دستگاه ریسوگراف: دستگاه ریسو نوعی دستگاه برای تکثیر و چاپ دیجیتال است. بیشتر برای پرینت تراکت، اوراق اداری، چاپ فاکتور، قبض رسید و ... استفاده می شود.

 

قیمت چاپ دیجیتال

 

هزینه و تعرفه انواع چاپ دیجیتال؛ به طور مستقیم با نوع محصول چاپی، تعداد سفارش، ابعاد آن، جنس کاغذ، دستگاه چاپ دیجیتال به کار رفته و مواردی از این قبیل در ارتباط است. با این حال، این روش برای سفارشات با تعداد محدود و در تیراژ پایین مناسب بوده و استفاده از آن برای سفارشات با تیراژ بالا مقرون به صرفه و اقتصادی نخواهد بود.

در چنین مواردی توصیه می شود که از افست برای آماده سازی سفارشات خود استفاده نمایید تا علاوه بر کیفیت بالای چاپ، هزینه آن نیز مقرون به صرفه باشد. در مرکز چاپ سانترال این امکان فراهم است که علاوه بر سفارش چاپ آنلاین، قیمت تمامی محصولات را به سادگی در صفحه هر محصول و با انتخاب تعداد و نوع کاغذ و ابعاد به صورت لحظه ای ببینید. این مجموعه همواره سعی داشته با حفظ کیفیت، چاپ دیجیتال ارزان در تهران ازغرب تا شرق ارائه دهد.
به علاوه می توانید از طریق صفحه تماس با ما با کارشناسان ما در ارتباط یاشید.

پرسش و پاسخ
 • انواع چاپ دیجیتال بر اساس نوع و مراحل انجام کار
 • مزایا و کاربرد چاپ دیجیتال چیست؟
 • تفاوت چاپ دیجیتال و چاپ افست چیست؟
 • چاپ دیجیتال چقدر طول می کشد؟

نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید