چاپ پلات و لمینت

درباره چاپ پلات و لمینت

پلات لمینت چیست؟


پلات به محصولات چاپی عریضی گفته می شود که عرض آن ها ثابت و حداکثر 1 الی 1.5 متر بوده و طولشان زیاد است؛ به همین علت آن را در دسته بندی چاپ عریض جای می دهند. چاپ پلات تا حد زیادی به فرایند چاپ دیجیتال شباهت دارد. در این نوع چاپ از جوهرهای بر پایه آب استفاده می شود که مقاومت نسبتا کمی در برابر شرایط محیطی مختلف داشته و در مجاورت آب و هوای فضای خارجی می تواند به سرعت از بین برود. برای جلوگیری از چنین اتفاقی، کاغذ مقوایی که در چاپ پلات از آن استفاده شده است را با یک لایه روکش از جنس لمینت پوشش می دهند تا مقاومت آن بیشتر شده و طی مدت زمان طولانی تری بتواند کارایی لازم را داشته باشد.


مزایای چاپ پلات لمینت


چاپ پلات و لمینیت ویژگی ها و مزایایی دارد که آن را در دسته بندی چاپ فضای داخلی قرار داده و آن را به انتخابی مناسب جهت استفاده در موارد کاربرد مختلف تبدیل نموده است.

همان طور که می دانید کیفیت چاپ و طراحی اقلام چاپی دو مولفه بسیار مهم در میزان تاثیرگذاری آن ها روی مخاطب و جلب توجه مشتریان می باشد. کیفیت چاپ پلات لمینت پنج برابر بیشتر از چاپ بنر می باشد. این نوع چاپ با کیفیت بسیار بالایی انجام شده و جلوه بصری فوق العاده ای برای محصول چاپی شما به ارمغان می آورد. در نتیجه این نکته، چاپ پلات بر خلاف بسیاری از اقلام چاپی حتی از فاصله نزدیک نیز کیفیت بسیار بالایی دارد که می تواند جذابیت آن را افزایش دهد. با توجه به این که این نوع چاپ در فضاهای بسته و داخلی مورد استفاده قرار می گیرد، اهمیت این نکته بیش از پیش می شود.

عرض اقلام چاپ شده با دستگاه پلاتر حداکثر 1 الی 1.5 متر می باشد؛ در عوض، طول آن متغیر بوده و به اندازه دلخواه شما می باشد. به همین علت در موقعیت های متعددی قابل استفاده بوده و موارد کاربرد فراوانی دارد.

قابلیت تعیین کیفیت چاپ در این روش امکان پذیر می باشد. بافت، نور، رنگ و شفافیت در چاپ پلات بیشتر از سایر محصولات چاپی است. این نکته نیز یکی دیگر از دلایلی است که موجب گستردگی هر چه بیشتر موارد کاربرد چاپ پلات شده است.

چاپ پلات روی انواع کاغذ امکان پذیر می باشد. برای این کار انواع کاغذ کتد، انواع بوم، بک لایت فضای داخلی، طلق، کاغذ فتوگلاسه ابریشمی و ... با گرماژ مختلف قابل استفاده هستند.

چاپ پلات لمینت در مقایسه با سایر اقلام چاپی مشابه مقاوم تر بوده و از استحکام بالاتری برخوردار می باشد.

دستگاه کاتر پلاتر

کاربرد چاپ پلات


چاپ پلات در مقایسه با سایر اقلام چاپ فضای داخلی عملکردی منحصر به فرد دارد و به همین علت هیچ روش دیگری نمی تواند جایگزین آن برای استفاده در مواقع گوناگون شود. برخی از موارد کاربرد چاپ پلات عبارت است از:

چاپ نقشه
چاپ فتوگلاسه
چاپ پوسترهای بزرگ
چاپ پی وی سی (PVC)
چاپ بوم
چاپ کتد
و ...
همچنین برای آماده سازی بسیاری از سازه های نمایشگاهی از چاپ پلات استفاده می شود. از جمله سازه های نمایشگاهی که به این روش به چاپ می رسند می توان به موارد زیر اشاره نمود:

استند نمایشگاهی
پاپ آپ
کانتر نمایشگاهی
رول آپ
و ...
طبق توضیحات ارائه شده می توان نتیجه گرفت که به طور کلی علاوه بر سازه های نمایشگاهی می توان از چاپ پلات لمینت در چاپ علائم و پوسترها، شیت ها و مسابقات معماری، کارهای هنری، دانشجویی، تبلیغاتی، اقلام تبلیغاتی و ... استفاده نمود.


چاپ کتد لمینت


به طور کلی، این نوع چاپ در قالب دو محصول به مشتریان ارائه می گردد:

کتد و لمینت
پلات کتد
چاپ کتد لمینت یکی از زیرمجموعه های خدمات چاپ پلات می باشد که فاقد روکش لمینت بوده و از کاغذ کتد به عنوان متریال اصلی آن استفاده شده است. کتد و لمینت نیز همان گونه که پیدا است، به چاپ پلات پوشش داده شده با روکش لمینت گفته می شود.

از متریال های متنوعی می توان در چاپ پلات استفاده نمود؛ رول کتد 140 و 180 گرم، کالک، PP پشت چسبدار و ساده، کاغذ تحریر 80 گرم و ... تنها نمونه هایی از متریال های مناسب جهت استفاده در این نوع چاپ هستند. همچنین امکان چاپ روی پارچه کنواس برای آماده سازی بوم طبیعی نیز وجود دارد. لازم به ذکر است که رول های غیر پارچه ای با عرض 106 سانتی متری در بازار موجود هستند که عرض قابل چاپ آن ها معادل 104 سانتی متر می باشد. نمونه های بدون روکش چاپ پلات، اغلب برای نصب روی کارتن پلاست یا صفحات پلاستوفوم به کار می رود.


چاپ لمینت


استفاده از یک لایه روکش از جنس لمینت روی چاپ پلات باعث افزایش استحکام آن می شود. این پوشش با افزایش ضخامت محصول چاپی، از آن در برابر لکه، چروکیدگی، سیاه شدن، پارگی، رنگ پریدگی و ... محافظت می نماید. همچنین مانع از ایجاد تاثیرات منفی ناشی از شرایط محیطی مختلف از قبیل گرما، رطوبت، صدمات احتمالی و ... می شود. علاوه بر این، در صورتی که از پوشش لمینت برای آثار چاپی خود استفاده نمایید، تمیز نمودن آن بسیار ساده تر بوده و تنها با استفاده از یک دستمال مرطوب امکان پذیر می باشد. افزایش شدت رنگ ها، تمیزی بیشتر و گیرایی بهتر تصاویر چاپ شده نیز از جمله دیگر مزایای چاپ پلات لمینت به شمار می رود.


انواع لمینت


به طور کلی می توان روکش های لمینت را بر اساس ظاهر آن ها به دو دسته مات و براق تقسیم نمود. همچنین بر اساس نوع متریال مصرفی نیز به دو دسته لمینت سرد و لمینت گرم تقسیم می شوند. هر یک از این انواع لمینت کاربردها و مزایای خاص خود را دارند که در ادامه به اختصار شرح داده شده است.


لمینت سرد


لمینت سرد به یک لایه پلاستیکی شفاف و چسب دار گفته می شود که عملکردی همانند لیبل و استیکر دارد. ویژگی بارز این نوع روکش، امکان نصب روی سطح چاپ شده بدون نیاز به گرما می باشد. این لایه سطح رویی چاپ را پوشش داده و جلوه ویژه ای به آن می بخشد. به بیان دیگر، استفاده از لمینت سرد همانند کشیدن یک لایه سلفون روی سطح چاپی می باشد. لمینت سرد در مقایسه با لمینت گرم نازک تر بوده و از ظرافت بیشتری برخوردار می باشد. از این رو ظاهر زیباتری به محصول چاپی شما می بخشد. با توجه به مجموعه ویژگی های ذکر شده، بدیهی است که هزینه لازم برای اجرای آن نیز کمی بیشتر از لمینت گرم باشد.


لمینت گرم


رایج ترین نوع روکش، لمینت گرم می باشد که به دو صورت مات و براق قابل استفاده است. از این نوع پوشش اغلب برای کارهای بزرگ یا اصطلاحا لارج فرمت و پلات استفاده می شود. این روکش از دو لایه پلاستیکی چسب اندود تشکیل شده است که حالت گرم به مدیا چسبیده و به کمک دستگاه لمینیتور روی اثر چاپی کشیده می شود. به این ترتیب کاغذ چاپ شده میان دو لایه لمینت محبوس شده و با گرمای نزدیک به 100 درجه پرس می شود. اصلی ترین وجه تمایز لمینت سرد و لمینت گرم، امکان استفاده از حرارت و به کار گیری یک لایه بسیار نازک می باشد.


پلات و اکوسالونت چیست؟


چاپ اکوسالونت یک روش چاپی مدرن و ایده آل است که به شما کمک می کند تا اثر چاپی زیباتری در اختیار داشته باشید.

پیش از این جوهرهای سالونت برای چاپ اقلام مختلف مورد استفاده قرار می گرفتند. مواد شیمیایی موجود در این جوهرها مضراتی داشتند که باعث کاهش موارد استفاده از آن ها شده بود.

کیفیت پایین چاپ ناشی از پیکولیتر بالای جوهر سالونت نیز مزید برعلت شد تا به مرور زمان استفاده از آن ها کاهش یافته و جوهرهای اکوسالونت با رفع معایب جوهرهای سالونت، جایگزین آن ها شوند. سازگاری جوهرهای اکوسالونت با محیط زیست، رسیدن کیفیت چاپ به سطحی قابل قبول و مقاومت بالای این جوهرها باعث شده امروزه از چاپ اکوسالونت به عنوان چاپی مدرن و ایده آل یاد شود.

این اتفاق در حالی است که استفاده از جوهرهای سالونت به دلیل زیان های زیست محیطی در اروپا و آمریکا ممنوع است.


مزایای چاپ اکوسالونت


استفاده از جوهر قابل تبخیر باعث شده سطح چاپی در کوتاه ترین زمان ممکن خشک شود.
سطح چاپی مقاومت بالایی داشته و نسبت به آب، خراش و ساییدگی عکس العمل کمتری از خود نشان می دهد.
سطح چاپی شفاف و چاپ با کیفیت بوده و امکان دید مناسب از نزدیک را به وجود آورده است.
در چاپ اکوسالونت ثبات نوری بالایی برای اثر چاپی پدید می آید.
پخش رنگ در چاپ با کنترل بیشتری صورت می گیرد. این نکته باعث افزایش رزولیشن می شود.
ماندگاری طولانی مدت، ظاهر زیبا و چاپ با کیفیت در کنار قیمت مناسب از جمله دیگر نکات مثبت چاپ اکوسالونت می باشد.

دستگاه چاپ پلات


چاپ پلات توسط دستگاهی به نام پلاتر انجام می شود. برای آماده سازی این محصول در ابتدا محتوای طراحی شده توسط دستگاه چاپ پلات روی متریال های مختلف چاپ شده و نسخه ابتدایی از محصول نهایی آماده می شود. در این مرحله، نوبت به ایجاد یک لایه روکش از جنس لمینت می رسد. این کار توسط دستگاه لمینیتور انجام می شود. این دستگاه یک لایه لمینت روی چاپ پلات می کشد تا از آن در برابر پاره شدگی، رطوب، صدمات احتمالی و ... محافظت نماید.

پیش تر هم گفتیم که دستگاه چاپ پلات عملکردی مشابه با چاپ دیجیتال داشته و رنگ ها را با استفاده از هدها به کاغذ منتقل می کند. همچنین امکان تعیین کیفیت محصول نهایی از جمله دیگر ویژگی های مثبت دستگاه چاپ پلات می باشد.

دستگاه چاپ پلات


نحوه چاپ پلات لمینت


برای آماده سازی سفارشات چاپ پلات لمینت، در ابتدا فایل طراحی شده از طریق کامپیوتر به ریزپردازنده های دستگاه پلاتر منتقل می شود. این ریزپردازنده ها رنگ های مورد نیاز را تشخیص داده و پس از تقسیم به دو دسته بندی سیاه و سفید یا رنگی، آن ها را توسط هدها از مخازن مخصوص به سطح کاغذ انتقال می دهند. به این ترتیب چاپ پلات لمینت انجام شده و می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

همان طور که پیش تر نیز اشاره شد، این نوع چاپ به کمک جوهرهای water base یا همان بر پایه آب انجام می شود. به همین علت در برابر شرایط محیطی مختلف، علی الخصوص با قرارگیری در معرض رطوبت و یا تابش مستقیم آفتاب، مقاومت چندان زیادی نداشته و به سرعت از بین می رود. برای جلوگیری از رنگ پریدگی ناشی از تابش مستقیم نور آفتاب و ... از یک لایه روکش لمینت روی چاپ پلات استفاده می شود تا استحکام و مقاومت آن افزایش یابد. این پوشش لمینت بسته به نوع کاربرد و طرح شما می تواند به دو صورت مات یا براق باشد.


قیمت چاپ پلات


عوامل متعددی روی قیمت چاپ پلات تاثیرگذار هستند. جنس متریال به کار رفته، ابعاد چاپ پلات، تعداد سفارشات، نوع لمینت و ... از جمله عواملی هستند که در تعیین قیمت چاپ پلات موثرند. در این وب سایت، امکان تعیین عوامل موثر بر قیمت خدمات چاپی و به تبع آن، محاسبه آنلاین قیمت فراهم شده است. تنها کافی است که جزئیات سفارش خود را انتخاب نمایید تا هزینه و مدت زمان لازم برای آماده سازی آن به صورت آنلاین محاسبه شده و خدمت شما اعلام گردد. در بخش «راهنمای سفارش دهی» به طور کامل مراحل انجام این کار را شرح داده ایم.


چاپ پلات ارزان


اگر شما هم از آن دسته از افرادی هستید که به دنبال خدمات چاپ پلات ارزان و در عین حال با کیفیت بالا می گردید، مجتمع چاپ سانترال بهترین انتخاب پیش روی شما است. این مجموعه با بیش از پنج دهه سابقه فعالیت موفق در عرصه چاپ، هم اکنون خدمات خود را در بستر دیجیتال نیز ارائه نموده است. کیفیت بالا در کنار هزینه مناسب خدمات چاپ پلات در این مجموعه، چاپ سانترال را به یکی از بهترین انتخاب های پیش روی شما تبدیل نموده است.


چاپ پلات آنلاین


ثبت سفارش خدمات چاپی در مرکز چاپ آنلاین سانترال به سه روش امکان پذیر می باشد:

سفارش آنلاین چاپ پلات
تماس با کارشناسان مجموعه
مراجعه حضوری به دفتر چاپ سانترال
جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

 

نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید