هدیه تبلیغاتی چیست؟

تبلیغات بخش مهمی از هر کسب و کار هستند و همه کسب‌وکارها برای پیشرفت و افزایش مشتریان خود نیاز به تبلیغات دارند. روش‌های انجام تبلیغات بسیار متنوع است و از راه‌های زیادی می‌توان یک کسب و کار را تبلیغ کرد. یکی از متداول‌ترین و مؤثرترین راه‌ها استفاده از هدیه تبلیغاتی است. هدیه‌های تبلیغاتی به ابزارها و وسایل کاربردی گفته می‌شود که روی آنها لوگو، نام تجاری، شماره تماس، آدرس و.. یک کسب و کار چاپ شده است. شرکت‌ها و برندهای معتبر برای جلب‌توجه مشتریان و همچنین معرفی کالاها و خدمات خود معمولاً از هدایای تبلیغاتی استفاده می‌کنند. یک هدیه تبلیغاتی می‌توان هر چیز کاربردی باشد که مشتریان به آن نیاز دارند. از جمله هدایای تبلیغاتی کاربردی می‌توانیم به مواردی همچون خودکار، ماسک، لیوان، تقویم و.. اشاره کنیم. هر کسب و کار بسته به بودجه و هزینه مورد نظر خود می‌تواند از یک یا چند هدیه تبلیغاتی استفاده کند. در ادامه این مقاله قصد داریم شما را به طور کاملاً با هدیه تبلیغاتی و انواع آن آشنا کنیم پس با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

 

اهمیت استفاده از هدیه تبلیغاتی

هدیه‌های تبلیغاتی یکی از روش‌های تبلیغاتی رایج و مؤثر هستند که هر کسب و کار بزرگ یا کوچکی می‌تواند از آن استفاده کند. استفاده از این هدیه‌ها باعث می‌شود که مخاطبان آن‌ها را در نزد خود نگه دارند و با این کار هر بار که از هدیه استفاده می‌کنند با اطلاعات چاپ شده روی آن مواجه می‌شود. این کار باعث می‌شود که نام و لوگوی برند یا شرکت مربوطه در ذهن مخاطبان بماند. استفاده از روش‌های تبلیغاتی دیگر مانند چاپ کاتالوگ و بروشور نمی‌تواند به‌اندازه هدایای تبلیغاتی مؤثر باشند. زیرا این ابزارها تنها جنبه تبلیغاتی دارند و در اکثر مواقع توسط مشتری دور انداخته می‌شوند؛ اما در مورد هدیه‌های کاربردی این موضوع فرق می‌کند و مشتریان برای استفاده از هدیه آن را دور نمی‌اندازند و تا مدت‌ها آن را کنار خود نگه می‌دارند. ازاین‌رو تأثیرگذاری آن‌ها بر روی مخاطبان بسیار بیشتر می‌شود. از طرفی هدایای تبلیغاتی برای هر کسب‌وکاری می‌تواند کاربردی باشد و ازاین‌رو اهمیت آنها بیشتر می‌شود.

 

کاربرد هدیه تبلیغاتی چیست؟

همان‌طور که به آن اشاره کردیم هدیه‌های تبلیغاتی ابزارهای کاربردی و مفید هستند که از آن برای به یاد ماندن برندها و شرکت‌ها استفاده می‌شود. بر روی این هدیه‌ها معمولاً اطلاعاتی مانند شماره تماس، لوگو، نام تجاری، آدرس و.. نوشته می‌شود. استفاده از هدیه‌های تبلیغاتی با اهداف مختلفی انجام می‌شود. به همین دلیل می‌توانیم بگویم که تأثیر آنها در تبلیغات بسیار زیاد است. از جمله کاربردهای هدایای تبلیغاتی می‌توانیم به موارد زیرا اشاره کنیم.

 • معرفی کسب‌وکارها به مخاطبان
 • معرفی محصولات و خدمات یک شرکت یا سازمان به مشتریان
 • افزایش مشتریان یک کسب و کار
 • افزایش فروش محصولات و خدمات یک شرکت یا برند
 • بازاریابی و جلب‌توجه مشتریان

 

چگونه از محصولات تبلیغاتی استفاده می‌شود؟

برای استفاده از هدیه‌های تبلیغاتی کسب‌وکارها باید ابتدا روش‌های استفاده از آن‌ها را یاد بگیرند. با این کار می‌توانند تأثیرگذاری و اثربخشی هدایای تبلیغاتی را دوچندان کنند. معمولاً هدایای تبلیغاتی در بین مشتریان یک کسب و کار، افراد شرکت کنند در یک همایش یا جشن، افراد مراجعه‌کننده به فروشگاه‌ها و مجتمع‌های تجاری و.. توزیع می‌شوند. اما نکته‌ای که در مورد توزیع هدیه‌های تبلیغاتی باید به آن توجه شود این است که صاحبان کسب‌وکارها باید تشخیص دهند که هدایا را به چه افرادی بدهند. به‌عنوان‌مثال دادن هدیه تبلیغاتی به افراد سالخورده و کودکان تأثیر چندانی نخواهد داشت. همچنین محل توزیع هدیه تبلیغاتی نیز بر تأثیرگذاری آنها مؤثر است. به‌عنوان‌مثال پخش‌کردن هدایای تبلیغاتی که مربوط به یک برند برنامه‌نویسی است در بین افرادی که به یک فروشگاه زنجیری وارد شده‌اند کار اشتباهی است و تأثیرگذاری هدیه را کاهش می‌دهد. این نوع هدیه‌ها را می‌توان در نمایشگاه‌ها یا همایش‌های مربوط به برنامه‌نویسی در بین شرکت‌کنندگان توزیع کرد.

 

 

انواع هدایای تبلیغاتی کدام‌اند؟

یکی از سؤالات متداولی که درمورد هدایای تبلیغاتی بیان می‌شود این است که برای هدیه تبلیغاتی از چه چیزی می‌توان استفاده کرد؟ جواب ما به شما این است که شما می‌توانید از هر چیزی به‌عنوان هدیه تبلیغاتی استفاده کنید. برای تأثیرگذاری هدیه خود می‌توانید خلاقیت به خرج دهید و از ابزارهای استفاده کنید که به‌نوعی به کسب و کار شما مرتبط هستند. یا می‌توانید باتوجه‌به بودجه‌ای که برای تبلیغات در نظر گرفته‌اید از هدایای متناسب با بودجه خود استفاده کنید. اگر ایده خاصی برای هدایای تبلیغاتی ندارید می‌توانید از چند هدیه تبلیغاتی پرطرف‌دار زیر استفاده کنید.

 • خودکار تبلیغاتی
 • ماسک تبلیغاتی
 • لیوان تبلیغاتی
 • فلش کارتی تبلیغاتی
 • تقویم رومیزی تبلیغاتی
 • سررسیدهای تبلیغاتی
 • روبان‌های تبلیغاتی
 • دفترچه یادداشت تبلیغاتی
 • باکس‌های تبلیغاتی

هر کدام از این هدیه‌ها می‌توانند گزینه مناسبی برای تبلیغ هر نوع کسب‌وکاری باشند. نکته‌ای که باید به آن توجه شود قیمت هدایای تبلیغاتی است که بسته به نوع آن متفاوت است. از آن جایی که هدایای تبلیغاتی در تعداد زیادی چاپ می‌شوند قیمت آنها می‌تواند از اهمیت زیادی برخوردار باشد.

 

 

نکات مهمی که در چاپ هدایای تبلیغاتی باید به آنها توجه شود؟

چاپ روی هدایای تبلیغاتی از اهمیت زیادی برخورد دار است. به همین دلیل مراحل چاپ آنها باید بادقت زیادی انجام شود تا طرح‌های چاپ شده روی هدیه‌های تبلیغاتی از کیفیت و وضوح‌بالایی برخوردار باشند. طراحی و چاپ روی هدایای تبلیغاتی باید توسط افراد حرفه‌ای انجام شود. در طراحی و چاپ محصولات تبلیغاتی باید به موارد زیر توجه شود تا محصولات نهایی از زیبایی و جذابیت لازم برخوردار باشند. با این کار راحت‌تر می‌توان توجه مشتریان را جلب کرد. از جمله نکات مهمی که باید به آن توجه شود عبارت است از:

 • متن، لوگو، نام تجاری و هر اطلاعات دیگری که قرار است روی محصولات چاپ شوند باید دارای اندازه مناسبی باشند. اندازه آنها باید به‌گونه‌ای باشد که نه خیلی بزرگ و نه خیلی کوچک باشد. این مورد تأثیر زیادی بر زیبایی هدایای تبلیغاتی دارد.
 • فونت نوشته‌های روی هدایا از اهمیت زیادی برخوردار است به همین دلیل انتخاب یک فونت متناسب با شکل و اندازه هدیه بسیار حائز اهمیت است.
 • رنگ المان‌های چاپ شده روی هدایای باید به‌گونه‌ای باشد که با رنگ پس‌زمینه هدیه در تضاد باشد. با این کار موارد چاپ شده به خوبی دیده می‌شوند و می‌توانند توجه مشتری را به خود جلب کنند.
 • استفاده از روش‌های چاپی مناسب تأثیر بسیار زیاد بر روی کیفیت و وضوح المان‌های چاپ شده بر روی هدایای تبلیغاتی دارد. به همین دلیل باتوجه‌به جنس و اندازه محصولات تبلیغاتی باید از روش‌های چاپی مناسبی مانند چاپ دیجیتال استفاده شود.
 • باید از چاپ اطلاعات زیاد بروی هدایای تبلیغاتی پرهیز شود؛ زیرا در این صورت خوانایی و تأثیرگذاری المان‌های چاپ شده بر روی مشتریان به‌شدت کاهش می‌یابد. برای این مورد لازم است باتوجه‌به هدف تبلیغات اطلاعات به‌صورت کاملاً خلاصه شده و کوتاه بر روی محصولات چاپ شوند. بهترین کار این است که تنها نام یا لوگوی شرکت یا برند مربوطه چاپ شود با این کار زیبایی و تأثیرگذاری هدایا بیشتر می‌شود.

 

سخن پایانی

به‌طورکلی می‌توانیم بگوییم که هدیه‌های تبلیغاتی یکی از روش‌های مؤثر در تبلیغات یک کسب و کار به شمار می‌روند. به کمک این هدایا کسب‌وکارها می‌توانند محصولات و خدمات خود را به مشتریان معرفی کنند و با این کار کسب و کار خود را رونق دهند. هدایای تبلیغات انواع مختلفی دارند به همین دلیل هر کسب و کار بزرگ یا کوچکی به‌راحتی می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. از جمله هدیه‌های تبلیغاتی پرکاربرد و محبوب می‌توانیم به مواردی همچون خودکار تبلیغاتی، تقویم رومیزی، فلش کارتی تبلیغاتی و.. اشاره کنیم. در این مقاله اطلاعات خوبی در مورد هدیه‌های تبلیغاتی بیان کردیم. اگر بعد از خواندن این مقاله سؤال یا نظری داشتید آن را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید. ما دراسرع‌وقت به‌تمامی سؤالات شما پاسخ خواهیم داد.

1402/1/5 - 2:49:57

617

ثبت دیدگاه

نظر شما درباره "هدیه تبلیغاتی چیست؟ " چیست؟نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید