چاپ سربرگ

تصاویر سربرگ

> <

> <

> <

> <

درباره سربرگ

چاپ سربرگ چیست؟

سربرگ‌ها به کاغذهای گفته می‌شوند که معمولاً بر روی آن‌ها طرح‌های گرافیکی زیبایی چاپ می‌شود. این طرح‌های گرافیکی با رنگ سازمانی شرکت یا اداره هماهنگی دارد. همچنین بیشتر سربرگ‌ها دارای لوگو و نام تجاری شرکت یا برند مربوطه هستند. از سربرگ‌ها برای یادداشت‌ها یا نامه‌های اداری استفاده می‌شود. هر سازمان یا اداره‌ای باید یک سر برگ مخصوص داشته باشد. معمولاً افراد با دیدن سربرگ‌ها می‌توانند متوجه شوند که متعلق به چه شرکت یا سازمانی است. برای زیباتر و تأثیرگذارتر کردن سربرگ‌ها معمولاً آن‌ها را با کارت ویزیت، کاتالوگ، بروشور و.. شرکت یا سازمان ست می‌کنند. رنگ‌های به کار رفته در طراحی گرافیکی سربرگ‌ها با رنگ‌های غالب در شرکت یا برند مربوطه هماهنگ است. استفاده از سربرگ‌ها در سازمان‌ها و اداره‌های دولتی لازم و ضروری است. در واقع می‌توانیم بگوییم که سربرگ‌ها نشان دهنده هویت شرکت‌ها یا سازمان‌ها هستند و به همین دلیل برای چاپ آن‌ها باید به نکات مهمی توجه شود. بر روی سربرگ‌ها اطلاعاتی مانند آدرس شرکت یا اداره، نام و نشان تجاری، شماره تماس، شماره نامه، تاریخ و... نوشته می‌شود.

 

قیمت چاپ سربرگ به چه عواملی بستگی دارد؟

یکی از سؤالات متداولی که مشتریان هنگام چاپ و طراحی سربرگ می‌پرسند این است که قیمت سربرگ‌ها چقدر است؟ در جواب این سؤال باید به شما بگوییم که سربرگ‌ها در ابعاد و اندازه‌های مختلفی چاپ می‌شوند. همچنین جنس کاغذی که برای چاپ سربرگ استفاده می‌شود متفاوت است. به همین قیمت آن‌ها ثابت نیست و بسته به عوامل مختلفی قیمت آن متفاوت است. از جمله عوامل تأثیرگذار بر روی قیمت چاپ سربرگ‌ها عبارت است از:

اندازه کاغذ مورد استفاده برای چاپ سربرگ

سربرگ‌ها در اندازه‌های مختلفی به چاپ می‌رسند و به همین دلیل می‌توانیم بگوییم که یکی از عوامل تأثیرگذار بر قیمت آن‌ها اندازه کاغذ مورد استفاده است. دو سایز A4 و A5 بیشترین کاربرد را برای چاپ سربرگ دارند. بدیهی است که قیمت سربرگ‌های که در اندازه A4 چاپ شده‌اند بیشتر است. گاهی اوقات دیده شده است که از سایزهای کوچک‌تر نیز برای چاپ سربرگ استفاده می‌شود. البته این موارد اندک هستند و بیشتر از این دو سایز استفاده می‌شود.

طرح گرافیکی چاپ شده بر روی سربرگ

اگر از نزدیک یک سربرگ یک اداره یا سازمان را دیده باشید متوجه خواهید شد که علاوه بر مشخصاتی مانند آدرس اداره، نام و لوگو، تاریخ، شماره نامه و.. از طرح‌های گرافیکی خاصی نیز استفاده شده است. معمولاً برای زیباتر کردن و تأثیرگذاری بیشتر سربرگ‌ها آن‌ها را با طرح‌های گرافیکی زیبایی طراحی می‌کنند. رنگ طرح گرافیکی چاپ شده معمولاً همان رنگ سازمانی شرکت یا اداره مربوطه است. با این کار مشتریان یا افراد با دیدن سربرگ راحت‌تر می‌توانند متوجه شوند که سربرگ متعلق به کدام شرکت است.

جنس کاغذ مورد استفاده برای چاپ سربرگ

برای چاپ سربرگ‌ها بسته به درخواست مشتری از کاغذهای متنوعی استفاده می‌شود. کیفیت و دوام کاغذها بسته به جنس آنها متفاوت است. هرچقدر مرغوبیت کاغذها بیشتر باشد و از ضخامت بیشتری برخوردار باشند قیمت آن‌ها نیز بیشتر خواهد بود. به همین دلیل می‌توانیم بگوییم یکی دیگر از عوامل مؤثر بر قیمت سربرگ‌ها جنس کاغذ آن است.

 

 

انواع سایز سربرگ‌ها

سربرگ‌ها با توجه به درخواست مشتریان در اندازه‌های مختلفی چاپ می‌شوند؛ اما برای چاپ آن‌ها معمولاً چند تا سایز استاندارد وجود دارد که بیشتر اوقات سربرگ‌ها در این اندازه‌ها چاپ می‌شود. اندازه سربرگ‌ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند و به همین دلیل باید به طور صحیح انتخاب شوند. برای مثال اگر از سربرگ‌ها برای عقد قرارداد یا نوشتن نامه اداری استفاده شود بهتر است از اندازه‌های استاندارد آن استفاده شود. به طور کلی می‌توانیم بگوییم که انواع سایز سربرگ عبارت‌اند از:

سایز A4

 اندازه و سایز سربرگ‌ها از اهمیت زیادی برخوردار هستند و به همین دلیل هنگام طراحی و چاپ آن‌ها باید مورد توجه قرار گیرند. معمولاً سربرگ‌های که برای نوشتن نامه اداری یا عقد قرارداد مورد استفاده قرار می‌گیرند در سایز A4 چاپ می‌شوند. این سایز یکی از سایزهای استاندارد است که برای چاپ سربرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از این سایز بسیار متداول‌تر از سایر سایزها و اندازه‌های دیگر است. بر روی سربرگ‌های که در سایز A4 چاپ می‌شوند فضای کافی برای چاپ لوگو، آدرس، شماره تماس، شماره نامه، تاریخ و... وجود دارد.

سایز A5

یکی دیگر از سایزهای استاندارد برای چاپ سربرگ اندازه A5 است. معمولاً سربرگ‌های که برای نوشتن مطالب مهم یا یادداشت مورد استفاده قرار می‌گیرند در این سایز به چاپ می‌رسند. بر روی این سربرگ‌ها نیز اطلاعات مهمی از جمله آدرس، لوگو یا نام برند، تاریخ، شماره تماس و.. چاپ می‌شود. اندازه صفحات A5 درست نصف صفحات کاغذ A4 است و به همین دلیل قیمت آن‌ها نیز به‌مراتب کمتر است.

سایز A6

استفاده از سایز A6  برای چاپ سربرگ بسیار کم است و تنها در موارد خاصی که مشتری درخواست کند سربرگ‌ها در این سایز چاپ می‌شوند. معمولاً این سربرگ‌ها به عنوان صفحه‌ای برای یادداشت موارد مهم در اداره یا شرکت مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این حال بر روی این سربرگ‌ها بسته به کاربرد آن‌ها ممکن است اطلاعات مهمی مانند آدرس و شماره تماس، تاریخ و... چاپ شود.

 

نکات مهم در طراحی و چاپ سربرگ

از آنجایی که سربرگ‌ها به عنوان یک شناسه مهم برای معرفی شرکت یا اداره هستند طراحی آن‌ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. استفاده از طرح‌های زیبا با چاپ باکیفیت آن‌ها می‌تواند تأثیر مثبتی بر رشد کسب و کارها داشته باشد. به همین دلیل بسیار مهم است که طراحی سربرگ توسط یک گرافیست حرفه‌ای انجام شود و در طراحی آن نکات مهم رعایت شوند. از جمله نکات مهم که باید در زمان طراحی سربرگ به آن توجه ویژه‌ای شود می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

استفاده از فونت مناسب برای نوشتن اطلاعات مهم بر روی سربرگ

همان‌طور که قبلاً به آن اشاره کردیم روی سربرگ‌ها اطلاعاتی مانند آدرس شرکت، نام شرکت، شماره تماس، تاریخ، شماره نامه و.. نوشته می‌شود. استفاده از یک فونت زیبا و مناسب برای نوشتن این اطلاعات بر روی سربرگ تأثیر زیادی بر روی زیبایی آن دارد. به همین دلیل فردی که سربرگ را طراحی می‌کند باید بتواند بهترین فونت را انتخاب کند. علاوه بر انتخاب فونت محل قرارگیری این اطلاعات نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. معمولاً اطلاعاتی که در مورد آدرس و شماره تماس شرکت است به صورت پاورقی در سربرگ نوشته می‌شود. همچنین لوگو و نام تجاری شرکت باید با اندازه مناسب در قسمت بالای سربرگ قرار بگیرد. محل قرارگیری تاریخ و شماره نامه در قسمت بالا سمت چپ سر برگ است. همه این نکات باید در حین طراحی سربرگ رعایت شوند.

انتخاب رنگ مناسب برای سربرگ

معمولاً سربرگ‌ها علاوه بر اطلاعات سازمان یا شرکت حاوی یک طرح گرافیکی نیز هستند. انتخاب رنگ مناسب برای سربرگ‌ها یکی دیگر از نکات مهم در طراحی آنها است که باید مورد توجه قرار بگیرد. معمولاً برای زیباتر و تأثیرگذارتر کردن سربرگ‌ها از رنگ‌های سازمانی شرکت یا سازمان مربوطه استفاده می‌شود. گاهی اوقات نیز برای تر کردن سربرگ رنگ آن را متناسب با رنگ لوگوی شرکت مورد نظر انتخاب می‌کنند.

استفاده از طرح‌های گرافیکی ساده و زیبا

از آنجایی که سربرگ‌ها معمولاً برای نوشتن مطالب به کار می‌روند بسیار مهم است که فضای خالی در آنها به حد کافی وجود داشته باشد. به همین دلیل برای طراحی سربرگ‌ها بهتر است از طرح‌های ساده استفاده شود. طرح‌های گرافیکی بزرگ و شلوغ باعث نامرتب دیده شدن سربرگ می‌شوند.

استفاده از برنامه‌های گرافیکی مناسب

معمولاً برای طراحی سربرگ‌ها از برنامه‌های گرافیکی مانند فتوشاپ، ایلوستریتور، کورل و.. استفاده می‌شود. هنگام استفاده از این برنامه‌ها باید مد رنگی آن‌ها روی CMYK تنظیم شود؛ زیرا این مد رنگی مخصوص کارهای است که قرار است خروجی آنها بر روی کاغذ چاپ شود. همچنین تنظیم رزولوشن، اندازه، فرمت فایل خروجی و.. نیز باید در هنگام طراحی سربرگ مورد توجه قرار گیرند.

 

در چاپ سربرگ از چه کاغذی استفاده می‌شود؟

کیفیت خروجی چاپ سربرگ‌ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و داشتن سربرگ‌های باکیفیت بالا تأثیر مثبتی بر روی پیشرفت کسب و کارها دارد. یکی از عوامل تأثیرگذار بر روی کیفیت سربرگ‌ها نوع کاغذ انتخاب شده برای چاپ است. برای چاپ آنها از کاغذهای متنوعی استفاده می‌شود که از لحاظ کیفیت و ضخامت با هم متفاوت هستند. از جمله کاغذهای مورد استفاده برای چاپ سربرگ می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

کاغذ تحریر 80 گرمی

کاغذ تحریر 80 گرمی نازک‌ترین کاغذ مورد استفاده برای چاپ سر برگ است. برای چاپ انواع سر برگ و ست اداری می‌توان از این کاغذها به صورت تک رو یا دو رو استفاده کرد. بر روی این کاغذها می‌توان انواع طرح‌ها را با 4 رنگ اصلی به روش چاپ دیجیتالی یا افست چاپ کرد. قیمت این کاغذها به دلیل ضخامت کم آن‌ها از سایر انواع کاغذ ارزان‌تر است. امکان چاپ سربرگ به صورت سرچسب دار و بدون سرچسب دار با این کاغذ وجود دارد. این کاغذها در اندازه‌های  استاندارد A4  و A5 قابل چاپ هستند.

کاغذ کارتی 140 گرم

مرغوب‌ترین و باکیفیت‌ترین کاغذ برای چاپ سربرگ کاغذ کارتی 140 گرم است. این نوع کاغذها از دوام بیشتری برخوردار هستند و کیفیت طرح‌های چاپ شده بر روی آنها بسیار بالا است. کاغذ کارتی مناسب برای چاپ سربرگ‌های مدیرتی است. برای چاپ سربرگ روی این کاغذها از چاپ افست استفاده می‌شود و تمامی رنگ‌ها به صورت شفاف و زنده روی این کاغذ چاپ می‌شوند. قیمت این کاغذها به دلیل کیفیت و ضخامت آن‌ها از سایر انواع کاغذ بیشتر است. امکان چاپ سربرگ به صورت دو رو روی این کاغذها وجود دارد.

کاغذ تحریر 100 گرمی

کاغذ تحریر 100 گرمی از ضخامت بیشتری نسبت به کاغذهای تحریر 80 گرمی برخوردار است. استفاده از این کاغذها برای چاپ انواع سربرگ و ست اداری مناسب‌تر است. کیفیت این کاغذها قابل‌قبول است و برای مصارف اداری و سازمان‌ها مناسب‌تر است. این کاغذها به صورت A5  و A4 قابل چاپ هستند و می‌توان برای چاپ آنها از دستگاه چاپگر دیجیتالی استفاده کرد.

کاغذ کتان 120 گرمی

کاغذ کتان 120 گرمی محبوب‌ترین و پر طرف‌دارترین کاغذ برای چاپ سربرگ است. این کاغذها دارای بافتی ریز هستند به همین دلیل نوشتن روی آن‌ها بسیار روان است و کیفیت طرح‌های چاپ شده بر روی آن‌ها بسیار بالا است. همچنین این کاغذها برای چاپ سربرگ به صورت دو رو بسیار مناسب‌تر هستند.

 

 

چاپ سربرگ به صورت افست است یا دیجیتال؟

یکی از سوالات متداول در مورد چاپ سربرگ ها این است که از کدام روش چاپ برای چاپ آنها استفاده می شود؟ در جواب این سوال باید به شما بگوییم که برای چاپ سربرگ های از دو روش چاپ دیجیتال و چاپ افست استفاده می‌شود. نکته‌ای که باید هنگام چاپ به آن توجه شود این است که برای چاپ سربرگ‌ها در تیراژ بالا بهترین روش چاپ، روش افست است. زیرا سرعت این چاپ بسیار بالا است و می‌تواند در مدت زمان کوتاهی تعداد زیادی از سربرگ‌ها را چاپ کند. همچنین هزینه نهایی این چاپ در تیراژ بالا مقرون‌به‌صرفه‌تر است. روش چاپ دیجیتال به دلیل سرعت کم برای چاپ در تیراژ بالا گزینه مناسبی نیست.

 

خدمات سایت سانترال چاپ

برای دریافت خدمات چاپی خود می‌توانید به سایت سانترال چاپ مراجعه کنید. در این سایت انواع خدمات چاپی با بهترین کیفیت و قیمت به مشتریان داده می‌شود. از جمله خدمات چاپ این سایت می‌توانیم به موارد زیرا شاره کنیم.

چاپ سربرگ تعداد کم

گاهی اوقات شرکت‌ها یا اداره‌ها به تعداد کمی سربرگ نیاز دارند و بیشتر چاپخانه‌ها چاپ سربرگ در تیراژ کم را انجام نمی‌دهند. بهترین گزینه در این موارد مراجعه کردن به سایت سانترال چاپ و دریافت خدمات از آن‌ها است.

چاپ سربرگ فوری

برخی از مشتریان نیاز فوری به سربرگ دارند و به همین دلیل سرعت انجام چاپ سربرگ برای آنها از اهمیت بالایی برخوردار است. افرادی که نیاز فوری به سربرگ دارند و وقت کافی برای رفتن به چاپ‌خانه ندارند می‌توانند به سایت‌های معتبر که در زمینه چاپ فعالیت می‌کنند مراجعه کنند. یکی از این سایت‌های معتبر سایت سانترال چاپ است که سفارش مشتریان را در کوتاه‌ترین زمان ممکن آماده می‌کند.

چاپ سربرگ اداری

سربرگ‌های اداری یکی از نیازهای اصلی و مهم در هر اداره یا سازمان هستند. کیفیت بالایی این سربرگ‌ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. یکی دیگر از خدمات این سایت چاپ سربرگ اداری است. اگر نیاز به چاپ سربرگ اداری باکیفیت دارید می‌توانید به سایت سانترال چاپ مراجعه کنید.

چاپ سربرگ رنگی

چاپ یک سربرگ رنگی باید باکیفیت خوبی انجام شود در غیر این صورت سربرگ زیبایی و تأثیرگذاری خود را از دست می‌دهد. برای چاپ سربرگ‌های رنگی باید از چاپ دیجیتال استفاده شود تا کیفیت و وضوح رنگی آن‌ها حفظ شود. برای چاپ سربرگ رنگی می‌توانید به سایت سانترال چاپ مراجعه کنید.

نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید